Zatímco v naší malé kotlině se řeší EET, svět směřuje svůj pohled na důležité víkendové referendum v Itálii. Itálie není zrovna v nejlepší ekonomické kondici a navíc jsou její banky zatížené hromadou špatných a nekvalitních úvěrů. To není úplně nejlepší vizitka pro italský bankovní sektor, zvážíme-li, že se jedná o jednu z nejnáchylnějších ekonomik k recesi a politické nestabilitě v EU.
Nejhůře je na tom banka Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, jejíchž zhroucení by mohlo vyvolat další evropskou krizi. Jedná se o nejstarší bankovní dům na světě a třetí největší italskou banku. Probíhají jednání o navýšení jejího kapitálu o 5 miliard eur. Další kapitola se bude psát v nedělním referendu, kde průzkumy naznačují, že italští voliči odmítnou ústavní změny na zefektivnění legislativního procesu. To by znamenalo ostoupení premiéra Mattea Renziho, další politickou nestabilitu a ekonomické otřesy, jak v Itálii samotné, tak na globalních finančních trzích.
Ministr financí Pier Carlo Padoan již jednal s Evropskou komisí, jak by vládá mohla pomoci bance Monte de Paschi a navýšit kapitál bez porušení pravidel o státní pomoci. Itálie dále požádala Evropskou unii o povolení znárodnit banku, kdyby to bylo nezbytně nutné.
Problémy výše zmíněné banky se neobjevili náhle, v permanentní krizi, špatnými úvěry a podfinancováním trpí již od finanční krize v roce 2009. Od státu již získala podporu ve výši 4 miliard eur, více než třetina jejího úvěrového portfolia je v problémech a její akcie od začátku roku klesly o 83 procent.
Pro Italy nejsou ekonomické či politické krizové stavy nic nového. Od 2. světové války se v zemi vystřídalo na 60 různých vlád. „I když voliči rozhodnou v neprospěch premiéra Renziho a vyjádří nesouhlas s referendem, trhy jsou na tuto skutečnost lépe připraveny než v případě Brexitu či zvolení Donalda Trumpa„, myslí si Mario Spreafico, investiční ředitel Wealth Management, který spravuje 2 miliardy eur.