5 důvodů, proč vám banky nepůjčí

Sdílet článek

Hodila by se vám finanční půjčka, ale bojíte se o odmítnutí u vaší banky? Podívejte se na pět nejčastějších důvodů, kdy vám banka pravděpodobně nepůjčí. Na závěr přinášíme radu, co v případě odmítnutí udělat.

Máte škraloup v registrech

Při žádosti o půjčku vás banka důkladně prolustruje v existujících registrech. Nejznámějšími registry jsou BRKI (bankovní registr klientských informací) a NRKI (nebankovní registr klientských informací). Právě z registru se o vás banka dozví mnoho informací, a to nejen jak jste na tom se splácením půjček za poslední roky, ale i s platbou telefonním operátorům, platbou za internet, plyn apod. Pokud patříte mezi ty, kteří se s platbami pravidělně opožďují či občas zapomenou úplně, vaši bonitu to poškozuje a na půjčku si s největší pravděpodobností nesáhnete.

Jste v rizikové skupině obyvatel

Banky nejsou ze zákona povinné vám sdělit důvod, proč vaši žádost o půjčku zamítli. Jsou však životní situace, kdy je odmítnutí ze strany banky pravděpodobné. Jednou z těchto situací je, že se nacházíte v rizikové skupině obyvatel, kam patří důchodci, matky na rodičovské dovolené a studenti. I přestože mají matky na rodičovské a důchodci stálý příjem, banka vždy posuzuje příjmy versus výdaje. Důchod ani rodičovský příspěvěk nebývá v průměru pro většinu obyvatel příliš vysoký, a tak si tyto dvě skupiny u banky na půjčku pravděpodobně nesáhnou a pokud ano, bude se jednat o menší obnos. Studenti mají větší šanci půjčku získat, pokud při studiu zároveň pracují a mají klasickou pracovní smlouvu. Některé banky však nabízí i speciální studentské úvěry či kreditní karty.

Nemáte dostatečné příjmy

Nejbanálnějším důvodem pro zamítnutí půjčky jsou samozřejmě nedostatečné příjmy. Banka o vás chce před posouzením půjčky velké množství informací o vašich příjmech i výdajích. Na základě těchto faktů pak kalkuluje, zda jste případně schopni s vašimi příjmy pokrýt další úvěr. Vaše šance na získání půjčky se samozřejmě snižuje s narůstajícím počtem úvěrů.

Vyhlásili jste osobní bankrot

Pokud jste v situaci, kdy jste byli nuceni vyhlásit osobní bankrot a všechny vaše příjmy nyní pokrývají splácení dluhů, nemá ani smysl si o půjčku žádat. Je dobré se zaměřit na splácení svých aktuálních závazků a o úvěr si požádat, jakmile bankrot skončí, pokud to pro vás v té době bude mít smysl.

Vaši aktuální pracovní situaci nelze skloubit s úvěrem

Půjčku vám banka s velkou pravděpodobností také neschválí, pokud jste ve zkušební době či naopak ve výpovědní lhůtě. Zároveň vám do karet moc nehraje fakt, že máte smlouvu na dobu určitou.

I přestože vám jedna banka žádost zamítla, jiná banka může vaši situaci zhodnotit kladně a půjčku vám schválit. Ideální proto je srovnat si nabídky různých bank např. pomocí srovnávací kalkulačky a zároveň se poradit s odborníkem, která banka by pro vás byla nejvhodnější. Pozor si dejte na finančí šmejdy a nebankovní instituce! Banky se vám posnaží v různých situacích vyjít vstříc tak, že vám refinancují jednotlivé půjčky. Ve srovnávači si tak můžete vybrat tu nejvýhodnější nabídku na refinancování.

(PR)

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek