5 nejbohatších lidí všech dob

Sdílet článek

V době, kdy procento nejbohatších lidí drží většinu světového bohatství a rozevírající se nůžky mezi chudými a bohatými se stává volebním tématem i v Americe, se může zdát, že dnešní boháči disponují nezměrným bohatstvím. Ovšem v porovnání s bohatými lidmi minulosti se jedná spíše o chudé příbuzné. Podívejte se na 5 nejbohatších lidí, kteří kdy kráčeli po planetě Zemi.

1. Mansa Musa – 400 miliard dolarů
Nejbohatší člověk, který kdy žil, byl podle serveru Cheatsheet africký vládce Mansa Musa. Císař africké říše Mali v Africe vládnul v letech 1280 – 1337 a dle výpočtů nashromáždil v dnešních cenách majetek ve výši 400 miliard dolarů. Historické prameny dokládají, že při své pouti do Mekky utrácel takovým stylem, že v Egyptě dokonce vyvolal obrovskou inflaci a měnovou krizi.

african_king_from_catalan_atlas_1375

2. John D. Rockefeller – 340 miliard dolarů
Jméno Rockkefeller asi znáte. Jedná se o ikonu amerického kapitalismu a zřejmě nejbohatšího Američnana všech dob. Malý John se narodil roku 1839 v New Yorku. Během svého úspěšného života od píky vybudoval naftařské impérium Standart Oil, které muselo být díky své velikosti a dominanci rozděleno, federálním zákonem, na více společností. Ze Standart Oil vznikl například dnešní Exxon Mobile. Věnoval se i filantropii a charitě, založil 2 vysoké školy – University of Chicago a Rockefeller University. Roku 1937 zemřel v požehnaném věku 97 let.

irocker001p1

3. Andrew Carnegie – 310 miliard dolarů
Američan skotského původu Andrew Carnegie se narodil do velmi chudé rodiny v roce 1835. Během svého života vybudoval legendární US Steel Corporation a je tak považován za jednoho ze zakladatelu amerického ocelářství. Roku 1901 společnost prodal J. P. Morganovi za 480 milionů dolarů, což odpovídalo 2,1 procenta HDP USA.

374px-andrew_carnegie_cph-3b32519

4. Nikolaj Alexandrovič Romanov – 300 miliard dolarů
Dle dostupných informací nashromáždil poslední ruský car Nikolaj Alexandrovič Romanov, známý jako car Mikuláš II. majetek ve výši 300 miliard dolarů. Bohužel ani toto bohatství ho neuchránilo před bolševickou revolucí a roku 1918 byl i s celou svou rodinou zavražděn. Je též uznáván jako nejbohatší světec historie. Jako světce ho uznala ruská pravoslavná církev.

7_17

5. Mir Osman Ali Khan – 230 miliard dolarů
Na přelomu 19. a 20. století vládl indickému státu Hiderabád. Během svého života se zasloužil o elektrifikaci a rozvoz železnic ve spravovaném státě. Dále podporoval vzdělání chudých. Zplodil 149 dětí a zemřel v roce 1967.

know-about-the-22683

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek