Bankovní i nebankovní registry dlužníků v ČR

Sdílet článek

Možná, že už jste někdy slyšeli pojem registr dlužníků. Ať už to bylo v televizní reportáži nebo třeba při zkoumání nabídky na úvěr, rozhodně je dobré vědět, co takový registr je, k čemu slouží, a také jak se do něj nedostat. Zjednodušeně řečeno je registr dlužníků evidencí osob, které mají nějaký dluh po splatnosti. Slouží k tomu, aby nevznikali takzvaní chroničtí neplatiči. Pokud tedy nějaká společnost poskytující úvěry do registrů nahlíží a přikládá jim nějakou váhu, předlužený člověk, který nesplácí své závazky, se jednoduše k půjčce nedostane.

V Čechách je vícero různých registrů, na sobě nezávislých

V rámci České republiky funguje několik registrů, které fungují vesměs podobně, ale přece jen jsou trochu odlišné. Jedním z největších je Centrální registr úvěrů, který spravuje sama Česká národní banka. Ten je zřízen na základě zákona a sdružuje informace o všech klientech bank působících na našem trhu.

Dalším bankovním registrem je Czech Banking Credit Bureau, označovaný také jako Bankovní registr klientských informací. Ten byl zřízen na přelomu tisíciletí a nachází se v něm informace o klientech bankovních institucí. Jeho nebankovním protipólem je CNCB, označovaný také jako nebankovní registr klientských informací, který slouží pro účely nebankovních společností. Podstatné ovšem je, že do něj mohou nahlížet také banky. To znamená, že pokud zde máte škraloup, budete to mít s vyřízením dalšího úvěru kdekoliv jinde velmi složité.

Speciálním případem je pak registr SOLUS, provozovaný Sdružením na Ochranu Leasingu a Úvěrů spotřebitelům. Tento registr je v podstatě univerzální a také nejznámější. Přispívat do něj krom bank a nebankovních společností mohou také telefonní společnosti, dodavatelé energií a zkrátka všechny subjekty, kterým můžete dlužit za služby. Tento registr je takzvaně negativní, tudíž se v něm objevíte až ve chvíli, kdy skutečně nezaplatíte.

Existuje také soukromý Centrální registr dlužníků CERD, provozovaný soukromou firmou registrovanou v USA. Činnost tohoto registru je ale značně problematická a jako problémovou jí vede i Úřad pro ochranu osobních údajů. Téměř žádná společnost, dokonce ani nebankovní, nebere CERD v potaz.

Do registru je cesta snadná, smazání dat je horší

Dostat se do registru dlužníků není nic složitého. Cesta ven už ale bývá těžší. Stačí, abyste jednou zapomněli zaplatit fakturu za telefon a budete nemilosrdně zařazeni na seznam hříšníků. To vám může později zkomplikovat situaci při pokusu o získání úvěru nebo jiného finančního produktu. Jedinou možností, jak se poté z registru dostat, je splatit celý svůj nesplacený závazek, včetně případného penále a dalších sankcí. K výmazu ale nedojde automaticky.

Zpravidla je nutné společnosti, u které jste závazek měli, písemně oznámit, že nesouhlasíte s dalším zpracováváním vašich osobních údajů. Společnost je následně povinna údaje, které o vás do registru zadala, nechat vymazat.

5/5 - (8 votes)
Sdílet článek