Bude italské referendum znamenat konec EU?

Sdílet článek

Investoři, kteří jsou ještě stále v šoku z toho, co se odehrálo v minulých měsících v Británii a USA, se děsí o budoucnost Itálie v Evropské měnové unii. Trhy se obávají, že pořážka premiéra Mattea Renziho, v ústavním referendu konaném 4. prosince, ohrozí křehkou politickou stabilitu v zemi.

O co v referendu jde?

Premiér Matteo Renzi chce omezit pravomoce senátu a posílit většinové prvky v italském volebním systémů tak, aby vznikaly silnější vlády schopné prosadit svůj politický program.

Proč se trhy obávají?

Pro premiéra Renziho by porážka znamenala předčasné volby a pravděpodobné zvýšení podpory konkurenčního Pětihvězdičkového hnutí. Tato strana se ve svém volebním programu zavázala uskutečnit referendum o setrvání Itálie v Eurozóně. Někteří investoři již vsází na to, že Itálie Eurozónu opustí. „Myslíme si, že by to znamenalo i pravděpodobný konec Evropské unie,“ říká Jim Smigiel, manažer SEI Investments Co. „To co bylo před chvílí nemyslitelné se, v současnosti, zdá jako přinejmeším pravděpodobné.“

Jaké je stanovisko populárního hnutí Pětihvězd?

Hnutí Pětihvězdiček se netají tím, že je euroskeptické a aktivně vede kampaň k referendu o opuštění společné měny. Luigi Di Maio, místopředseda dolní komory a politik reprezentující tuto stranu uvedl, že jestliže dosáhnou požadované polické síly, bude hnutí usilovat o poradní referendum o členství v eurozóně. Di Maio dále v rozhovoru pro Repubblica uvedl, že by preferoval dvourychlostní Eurozónu či národní měnu.

Když se Itálie rozhodně vystoupit?

Kdyby se Itálie rozhodla vystoupit z Eurozóny, jedná se o proces časově a administrativně náročný. „Myšlenka, že by se Itálie vzdala Eura den po referendu je skutečně úsměvná,“ říká Antonio Villafranca, analytik z Evropského institutu mezinárodních studií. I v případě předčasných voleb a porážce premiéra Renziho by to Pětihvězdičkovému hnutí nemuselo stačit k sestavení vlády, díky nedostatku politických spojenců. A neposlední řadě existuje i mnoho právních překážek pro opuštění EU.

Jaké jsou právní překážky?

Italská ústava zakazuje ukončení mezinárodních smluv prostřednictvím lidového hlasování, je k tomu nutný ústavní dodatek, který by musel být schválen ještě před vyvoláním referenda. Tato změna by vyžadovala dvoutřetinovou většinu v obouch komorách parlamentu. Dále by mohl být výsledek ještě blokován u Ústavního soudu.

Co říkají průzkumy?

Poslední průzkum publikovaný 21. listopadu v La Stampa zjistil, že pouze 16 procent Italů by hlasovalo pro opuštění společné evropské měny. Dalších necelých 68 procent v průzkumu prohlásilo, že jednotné měně věří.

Ovšem to jak důvěryhodné jsou průzkumy veřejného mínění, předpovědi analytiků a novinářů se lidé mohli přesvědčit při hlasování o Brexitu a naspoled při amerických prezidentských volbách. Možná, že italské referendum bude další hřebíček do rakve evropské integrace.

zdroj

Sdílet článek