Ceny nových bytů závratně rostou, překvapují už i samotné delevopery

Sdílet článek

Takřka k osmdesáti tisícům korun za čtvereční metr. Přesně tak vysoko se dokázala v posledních třech měsících vyšplhat průměrná cenová hladina u nových bytů v Praze. A pozor, pokud Prahu z českého průměru vynecháme, dostaneme se na cenovku o více než čtyřicet procent nižší. Cena bytů tak v naší metropoli roste přímo geometrickou řadou, za poslední rok se dokonce v průměru zvýšila o patnáct procent. Počet prodaných bytů tak samozřejmě strmě klesá, řada zájemců si jej totiž vůbec nemůže dovolit. Souvisí to i s poslední úpravou hypotečního trhu a omezením takzvaných „stoprocentních hypoték“.

Garsonka bude k mání už za více než dva miliony

Pokud vám postačuje garsoniéra o výměře pětatřiceti čtverečních metrů, její cenovka vyjde na 2,65 milionu, klasický rodinný byt 3+kk se bude prodávat za 5,7 milionu korun. A v tomto případě jde o reálnou cenu, za kterou se byty prodají v posledních týdnech. Zatímco v roce 2012 vyšel čtvereční metr u nového bytu na šedesát tisíc korun, dnes je situace jiná. Byty, které jsou pro zájemce v aktuální nabídce, vyjdou ještě dráž – zmiňovaná garsonka totiž vyjde bratru na tři miliony, třípokojový byt pak na šest a půl milionu korun.

Jak uznávají i někteří developeři, cenovka nových bytů je dnes už poměrně vysoko. Dodávají však jednohlasně, že marži mají stále stejnou – a důvodem navýšení ceny je zdražení pozemků nebo celková režie. V posledních letech se také staví poměrně málo, nabídka nových bytů se výrazně zmenšila. V červnu 2015 bylo v nabídce skoro sedm tisíc nových bytů, letošní čísla jsou oproti tomu zhruba poloviční.

Nejdražší byty jsou aktuálně v Olomouckém kraji (51 tisíc korun za metr čtvereční), Středočeský kraj je o více než dva tisíce korun pozadu. Naopak nejlevnější novostavby najdete dnes v Karlovarském kraji, zde jsou ale nové byty k mání v počtu pouhých desítek kusů.

3/5 - (2 votes)
Sdílet článek