Češi stále platí bankám zcela zbytečné poplatky

Sdílet článek

V současné době není vůbec složité zřídit si osobní či podnikatelský účet v bance s tím, že poplatky budou minimální nebo nulové. Přesto však mnoho lidí banku ještě nezměnilo a zůstává delší dobu u jednoho peněžního ústavu. Takové rozhodnutí však není příliš moudré, a to i proto, že se může hodně prodražit – meziročně může jít až o několik tisíc korun.

Lidé se nezajímají o bankovní poplatky, platí stovky korun měsíčně

Polovina Čechů platí měsíčně bance za služby spojené s obsluhou svého účtu až stokorunu, každý pátý má měsíční útratu dokonce ještě vyšší. Třetina lidí se o tyto účty zajímá pouze zřídka, existují přitom i zákazníci, kteří za klasické služby zaplatí i více než pět set korun měsíčně. Jejich počet je však naštěstí velmi malý, šest procent lidí se o poplatky na svém účtu dokonce nezajímá ani v nejmenším. Jednatřicet procent klientů českých bank nezaplatí naproti tomu za vedení účtu a služby spojené s jeho obsluhou ani korunu.

Na poplatcích se přitom dá výrazně ušetřit, existují dokonce i banky, které nemají podmínky pro zřízení osobního účtu zdarma. Je však i nemálo těch, jejichž podmínky jsou celkem snadno splnitelné. Banka, kterou si vyberete, musí být vaší hlavní. Chodit by do ní měl příjem z podnikání či zaměstnání nebo třeba penze, nezbytné minimum se na českém trhu obvykle pohybuje mezi sedmi a patnácti tisíci korun měsíčně. Pokud je tato podmínka splněna, bude další měsíc vedení účtu a běžné služby (příchozí a odchozí platby v ČR, elektronický výpis z účtu apod.) zcela zdarma. Na trhu existují ale i banky, které mají podmínek ještě více – nutné je pak sjednání pojištění nebo založení kreditní karty. Konečné rozhodnutí je však samozřejmě jen a pouze na klientovi.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek