Chcete nižší úroky u hypoték? Dodržujte tyto pravidla

Sdílet článek

Česká národní banka se rozhodla posvítit si na příliš vysoké hypotéky. Už koncem minulého roku tak bankám doporučila neposkytovat stoprocentní hypotéky. Zároveň plánuje v letošním roce další výrazná omezení, takže bude obtížné dostat se na hypotéku, která by pokryla více než 80 % hodnoty kupované nemovitosti. Počítá se navíc i s omezením možnosti dofinancovat zbytek hodnoty pomocí jiného typu úvěru. Chtě nechtě tak budete muset nastřádat i nějaké vlastní úspory.

Od dubna to bude všechno jinak

Omezení národní banky, která vstoupí v platnost v dubnu, počítají s maximální hodnotou LTV (Loan to Value, poměr výše hypotéky v poměru k hodnotě pořizované nemovitosti v procentech) 90 %. Ovšem s tím, že z celkového množství poskytnutých hypoték danou bankou může být jen 15 % v pásmu 80 až 90 % LTV. V praxi to znamená, že ze stovky poskytnutých hypoték bude maximálně patnáct šťastlivců, kteří dosáhnou na takto výhodnou sazbu.

Věděli jste že?
Pojem Loan to Value vyjadřuje poměr výše hypotéky v poměru k hodnotě pořizované nemovitosti v procentech.

Výhodou pro vás je, že budete mít nižší závazek. Nevýhodou je, že sehnat v dnešní době spořením větší množství finančních prostředků není zrovna jednoduché. Pokud se vám to ale povede, proč si nezpříjemnit celou situaci tím, že si zkusíte vyjednat co nejnižší úrok? Poradíme vám, jak na to.

Prvním obecným tipem, který můžeme poskytnout, je zkusit se zaměřit na získání hypotečního úvěru u banky, kde máte vedený svůj běžný účet. Nemusí to být sice pravidlem, ale většinou se povede, že pokud jste už pro banku známým klientem a nikoli úplným nováčkem, kterého může posuzovat jen podle potvrzení od zaměstnavatele a náhledů do registrů, můžete dosáhnout na výhodnější sazbu pro vaši hypotéku. Velké zázraky ale nečekejte, protože úrokové sazby jsou už i tak na nízké úrovni.

Hypotéku může někdo pomoci zprostředkovat

Další možností je zkusit si sjednat hypotéku přes finančního poradce. I když je tato profese, a nutno říct, že po právu, kvůli některým zástupcům vnímána negativně, pokud narazíte na dobrého poradce, můžete z toho leccos vytěžit. Poradci s bankami spolupracují dlouhodobě, proto se dostanou k lepším nabídkám než běžná veřejnost. Pozor ovšem na zmíněné neseriózní poradce, kteří by se mohli pokusit vnutit vám hypotéku od banky, která sice není pro vás nejvýhodnější, ale jemu takový úvěr přinese nejvyšší provizi.

A na co si naopak dát pozor? Některé banky vám například nabídnou výhodnější sazbu pro hypotéku, ovšem podmíněnou tím, že si u nich otevřete běžný účet. Nebo životní pojištění. Nebo více méně libovolný jiný produkt. Než však na něco takového kývnete, spočítejte si dobře, kolik vás takový produkt bude stát, a zda ve výsledku nezaplatíte víc, než kdybyste přistoupili na vyšší sazbu hypotéky.

5/5 - (12 votes)
Sdílet článek