Chcete si vzít půjčku? Tyto otázky si určitě položte.

Sdílet článek

Každá půjčka představuje určité riziko, i kdyby byla v řádu nižších tisícikorun. Cílem každého, kdo si sjednává nějaký úvěr, by mělo být najít na trhu co možná nejzajímavější nabídku, ale také minimalizovat možné problémy. Pokud si však vše dobře promyslíte, rozhodně není důvod o úvěr nepožádat, zvláště pokud rodina potřebuje finanční injekci a výplata je poměrně daleko.

Vše si sepište na papír a řádně s kalkulačkou v ruce propočítejte…

Půjčky si především vyžádají patřičné přípravy. Než je vůbec sjednáme, měli bychom přesně vědět, zda na ně opravdu máme. Jinak řečeno, kalkulace splátkového kalendáře je pro zodpovědného vypůjčitele prostě nutností. Zvláště pokud jde o půjčku dlouhodobějšího charakteru, vyplatí se zvážit pojištění schopnosti splácení – už jen pro pověstný klid duše. Jaké důležité otázky si tedy musíte v první řadě klást?

  • Jak velkou sumu si potřebuji přesně půjčit? Je chyba brát si výrazně více nebo méně.
  • Mám dostatečný příjem na splátky a úroky? Pokud hrozí vážné problémy, vše zvažte!
  • Zvládnu i případné ostatní dluhy? Nehrozí sjednáním další půjčky pád do dluhové pasti?
  • Zvolili jsme nejlepší možnou variantu? Možná může pomoci nezávislý srovnávač zdarma.

Důležitý je samozřejmě i účel půjčky. Ten sice nemusíte v drtivé většině případů vysvětlovat, pokud zrovna nejde o hypoteční úvěr, ale mějte na paměti, že je důležitý hlavně pro vás! Nákup nejdůležitější domácí elektroniky, auta na cesty do práce nebo pořízení vlastního bydlení je racionálním důvodem, u dovolené nebo zaplacení dřívějších dluhů (tedy, bez smysluplné konsolidace) bychom měli být přeci jen trochu na pochybách. Dávejte také přednost prověřeným poskytovatelům, a to i kdyby nováček na trhu nabízel zajímavější možnosti. Když totiž absolutně nevíte, s kým jednáte a svěříte mu i své osobní údaje, nebo s ním dokonce domlouváte dlouhodobější půjčku, podstupujete velké riziko.

5/5 - (2 votes)
Sdílet článek