Chcete ušetřit? 10 dobrých rad, než si půjčíte

Sdílet článek

Někdy je prostě nezbytné si půjčit peníze. Notebook odejde do křemíkového nebe, pračka doslouží, zapomenutá složenka se najednou usmívá na místě, kam si ani nepamatujete, že byste ji někdy odložili. Zkrátka a dobře, existují nutné výdaje, které se musí zaplatit, pokud možno ihned. Bohužel to ale nejde vždycky, zvláště když nemáte žádné úspory a do výplaty zbývá ještě týden. Určitě není chybou, když budete celou situaci řešit půjčkou. Ale pozor – musíte být hodně obezřetní. Svět zejména nebankovních půjček umí být hodně krutý. Přinášíme vám proto několik důležitých rad, díky kterým se nespálíte.

  • Prověřte si RPSN. To je totiž opravdu tou nejdůležitější cifrou na celé nabídce, úrok totiž nezohledňuje případné poplatky s půjčkou spojené. Roční procentní sazba nákladů se musí uvádět ze zákona, takže hledejte, kam ji poskytovatel skryl. Nápověda? Poznámky pod čarou psané drobnými písmenky!
  • Jak dlouho budete splácet? Tohle musíte mít jasno ještě předtím, než všechno odkliknete a půjdete k nejbližšímu bankomatu vyzvednout peníze. Budete mít na splácení i příští rok, nehrozí velké riziko, že třeba přijdete o práci?
  • Rozumíte dobře celé smlouvě? Je sice pravdou, že někteří poskytovatelé půjček mají smlouvy velmi krátké a srozumitelné, na to se ale nemůžete spoléhat. Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se a nechte si vše dopodrobna vysvětlit. Poté, co podepíšete, už je bohužel celkem pozdě.
  • Porovnávejte! Kdo někdy nesrovnával nabídky elektroniky v různých obchodech, že? Byla by to vlastně hloupost, jít do prvního elektra a koupit si vysněnou televizi právě tam, bez seznámení se s nabídkami jiných firem. A přesně totéž byste měli udělat i s půjčkou. Prohlédněte si všechny nabídky na trhu. Pečlivě.
  • Musíte si opravdu půjčit u nebankovní společnosti? Neexistuje ještě jiná varianta? Nemůže vás třeba založit někdo z rodiny nebo přátel, abyste se nestali pro nic za nic otrokem pořádně mastných úroků?
  • Dokážete si utáhnout opasek a zaplatit nejprve splátku dluhu, ať se děje cokoliv? Připravte se na to, že půjčka není zadarmo a budete se muset (možná) opravdu hodně uskromnit. A to není vždy lehké…
  • Pokud nebudete splácet včas, co na vás čeká? Je možné odložit splátky nebo se musíte připravit na pořádnou pokutu? A co předčasné splacení? Přijde v takovém případě nějaká sankce?
  • Rozhodně nepodepisujte prázdnou směnku. A stejně tak smlouvu, kde by byla zmínka o takzvané rozhodčí doložce. Spor s poskytovatelem pak nebude řešit soud, ale rozhodce – což může být vlastně kdokoliv a nezřídka vás vyšachuje ze hry doslova mávnutím ruky.
  • A kdo je vlastně poskytovatelem? Pokud jde o firmu, která působí na trhu dvacet let a znáte navíc i spokojené klienty, je vše v pořádku. (např. Home Credit, Kamali půjčka, Provident, Ferratum Bank) Zbystřit byste naopak měli u nováčka na trhu s podezřelým finančním pozadím. V takovém případě ruce pryč!
  • Raději si půjčte v bance. Lepší úrok, lepší dohoda, pokud tu třeba máte vedený osobní účet. Nebankovní společnosti sice poskytnou peníze ještě týž den, ale mají příliš vysoké úroky a nikdy jasně nevíte, co od nich očekávat. Banky jsou trochu předvídatelnější.

5/5 - (8 votes)
Sdílet článek