Co dělat, když přijde obsílka od exekutora?

Sdílet článek

Případy, kdy u dveří zazvoní exekutor a začne konat práci, ke které byl soudem pověřen, nejsou v dnešní době ničím zvláštním. Možná si říkáte, že se vám to stát nemůže. Ale měli byste vědět, co v takové situaci dělat. V takovém případě je totiž potřeba ihned jednat. Jen tak zajistíte, že z toho vyjdete co nejlépe.

U zásilek určitě nehrajte „mrtvého brouka“

Pokud bydlíte na místě, kde máte skutečně uvedené trvalé bydliště, jako první přijde úřední obsílka od exekutorského úřadu. Pokud ne, je nesmírně důležité si své zásilky přebírat. A to i v okamžiku, kdy máte bydliště na ohlašovně obecního úřadu nebo magistrátu. Pokud zachytíte už první výzvu od exekutora, ušetříte si spoustu starostí.

Pokud si myslíte, že stačí zásilku pouze ignorovat a máte vyhráno, jste na velkém omylu. Takovým přístupem sami sobě uškodíte, a navíc si zavřete dveře i k některým řešením, jak ze situace relativně s čistým štítem vyklouznout. Věřte, že exekutor si vás prostě najde, pokud bude chtít. Jak tedy správně jednat?

Chce to hlavně zachovat klid a chladnou hlavu. V hlavičce dopisu bude uvedeno, který exekutor má váš případ na stole a pod jehož úřad váš případ spadá. Neprodleně tento exekutorský úřad kontaktujte, ať už písemně, telefonicky, nebo v nejlepším případě osobně.

Pokud cítíte křivdu, jednejte ihned

Myslíte si, že byla proti vám nařízena exekuce neoprávněně? V takovém případě máte 30 dnů od doručení této obsílky na to, abyste podali návrh na její zastavení. Tento návrh se podává přímo exekutorskému úřadu, který vás má na starosti. Exekutor může sám rozhodnout o zastavení exekuce, nebo předat případ exekučnímu soudu.

Pokud je však exekuce oprávněná, pamatujte na to, že jediným způsobem, jak jí zdárně vyřešit, je s exekutorem komunikovat. I exekutoři jsou jen lidé, a i když je mediální kauzy líčí všelijak, dá se i s nimi na mnoha věcech domluvit, pokud je návrh rozumný. V některých případech se dá domluvit také splátkový kalendář.

Jste úplně na dně a nemáte skoro nic, co by vám exekutor mohl vzít? Žádný výrazný příjem ani majetek? V takovém případě můžete požádat přímo exekutora o zastavení exekuce pro nemajetnost. Toto řešení bude schváleno v případě, kdy exekutor uzná, že výtěžek z provedené exekuce by nestačil ani k uspokojení nákladů exekuce, ani k reálnému částečnému uspokojení věřitele.

Další z možností, jak se vyhnout nepříjemným následkům exekuce, je takzvané oddlužení. Je to zákonem schválený způsob řešení dluhové pasti, který má ale svá přísná pravidla. Proces žádosti také není zrovna nejjednodušší. Obecně platí, že oddlužení soud schválí pouze v tom případě, kdy můžete během pěti let splatit alespoň 30 % dlužné částky, máte stálý příjem, a splňujete několik dalších podmínek, včetně formálních náležitostí žádosti. Život v insolvenci není procházka růžovým sadem, ale rozhodně je to lepší než přijít o veškerý majetek v exekuci.

Co dělat, když přijde obsílka od exekutora?
5 (100%) 3 votes

Sdílet článek

Komentáře

komentářů