Co je RPSN a jak se počítá?

Sdílet článek

Pojem RPSN vám jistě není neznámý. Slyšíte ho dnes skoro na každém rohu, v poslední době se o něm navíc mluvilo ještě víc, protože je nyní povinné udávat tento údaj také u poskytovaných hypoték. Jedná se o zkratku pro Roční procentuální sazbu nákladů a má vám pomoct orientovat se ve výhodnosti půjček. Proč existuje a jak se počítá? Podívejme se na to.

RPSN je ze zákona povinné uvádět

Údaj RPSN byl původně zaveden zejména kvůli nebankovním společnostem. Ty sice bojovaly o zákazníky tím, že se snažily neustále snižovat úroky a nabídnout ten nejvýhodnější na trhu. Protože je však jasné, že nemohou dosáhnout takových obratů jako banky a na něčem musí vydělávat, spousta zdánlivě nesmyslně vysokých plateb byla rozepsána nikoli jako úrok, ale jinak. Mohli jste tedy například dostat desetiprocentní úrok, ale zároveň zaplatit poplatek za zprostředkování úvěru, někdy až v řádu tisíců, nebo pravidelný poplatek za vedení úvěrového účtu nebo za administrativu.

Tento problém sice zavedení RPSN nevyřešilo, protože úvěrové společnosti mohou legálně tyto poplatky evidovat dál. Pro vás je ale situace přehlednější, protože díky RPSN jasně vidíte, kolik procent z vypůjčené částky vás úvěr ročně stojí.

Jednoduchý údaj, ze kterého poznáte vše

Pokud si tedy půjčíte 100 tisíc korun a ve smlouvě bude uvedená hodnota RPSN 20 procent, znamená to, že při splatnosti jeden rok zaplatíte 120 tisíc korun. Z toho samotný úrok může činit třeba jen 10 procent, aby byl úvěr pro vás jako pro zákazníka zajímavější, zpět na pro věřitele výhodného pásma ho však vrací právě těch zbylých 10 procent, pod kterými jsou schované nejrůznější poplatky.

Do RPSN se započítávají veškeré poplatky s půjčkou spojené, tedy nejenom úrok, ale i administrativní činnost, poplatek za zprostředkování a podobně. Pozor, nespadají sem například poplatky spojené se zasíláním upomínek při nesplácení a podobné částky.

Pozor v případech, kdy máte splácení nastavené na déle než jeden rok. V tom případě totiž kolik vás půjčka vyjde celkově, vypočítáte jedině tak, že správně vynásobíte RPSN počtem let, které chybí do splacení.

5/5 - (4 votes)
Sdílet článek