Co si může dovolit exekutor?

Sdílet článek

Ve světě půjček dnes nikdy nevíte, kdy se můžete dostat do dluhové spirály. Ta pak narůstá geometrickou řadou a brzy může zaklepat na dveře exekutor. Dokonce někdy ani zaklepat nemusí a rovnou narazíte po příchodu z práce na skutečnou spoušť. Co si může exekutor dovolit? S jakým jednáním bude v právu a jak se můžete případně bránit nekalému jednání, které je na tomto poli poměrně běžnou záležitostí?

Exekutor si rozhodně nemůže dělat, co se mu zlíbí

Ačkoliv se může někdy exekutor chovat takřka bohorovně, rozhodně nemusí mít nutně právní nárok na určité jednání. Například, pokud se neprokáže průkazem exekutora a pověřovací listinou od soudu, je velmi pravděpodobné, že máte tu čest s podvodníkem. V takovém případě je nutné ihned volat policii, případně tím jen pohrozit – drzý podvodník potom vezme raději nohy na ramena.

Pokud má exekutor v ruce důkazy o tom, že se v dané nemovitosti nachází dlužník, může sem vstoupit i bez jeho přítomnosti a vykonávat svou práci. Když ale něco takového v rukou nemá, dopouští se jednání, které bude mít za následek kárné řízení a v krajním případě dokonce i odebrání jeho licence. Pokud neoprávněně vnikne do obydlí, musí uhradit veškeré vzniklé škody – odvrtání zámku, nezabezpečený byt, který byl mezitím vykraden a podobně.

Koupila majetek třetí osoba? Pak je nezabavitelný

Pokud se jednoznačně neprokáže, že majetek není váš, a navíc ho kupovala třetí osoba (žijící s dlužníkem ve společné domácnosti), pak jde o nezabavitelnou věc. V případě, že nelze jasně určit, komu co patří, můžete jednoduše podat žalobu týkající se vyloučení určité věci z exekučního řízení. A samozřejmě – uspět.

Existuje také seznam nezabavitelných věcí, tedy těch, které potřebujete ke každodennímu životu nebo práci. Postel, lednice, pračka, ale například i snubní prsteny nebo nutné zdravotnické potřeby. Patří sem i hotovost do výše dvojnásobku životního minima, tedy zhruba sedm tisíc korun. A pochopitelně i domácí zvíře, ať už je jakékoliv. Exekutor na nic z toho nesmí sáhnout, movité věci, jež budou předmětem exekuce, však musí neprodleně odvézt a umístit do skladu na své centrále. Běžné oblečení tedy zabavit nemůže, ale například luxusní sbírku kožichů už ano. Pohrůžka vystěhováním z bytu je však nepřípustná, v takovém případě si stěžujte na exekutorskou komoru. Můžete tak učinit i elektronicky.

Dlužníci a exekutoři existovali už před více než sto lety, jeden z prvních zákonů u nás o řízení exekučním a zajišťovacím pochází už z roku 1896. V posledních letech však existují tisíce stížností na jednání exekutorů, kteří nemají v určitých případech zákonem pevně stanovené mantinely. Soudy s nimi se běžně táhnou i celé roky.

5/5 - (3 votes)
Sdílet článek