Když došlo před více než třemi lety k masivnímu oslabení koruny ze strany České národní banky, spoustě lidí se tento krok nelíbil. Nutno uznat, že oprávněně. Intervence se nyní blíží ke svému konci (snad), a s tím přichází i možnost, jak na intervencích přece jenom něco vydělat. Neočekávejme vyslovené zázraky, protože centrální banka se jasně vyslovila, že nic podobného nehodlá připustit. Přesto to ale vypadá poměrně slibně.
Co udělá koruna a co banka?
Za současného stavu ekonomiky zůstává ve hře jen jeden jediný scénář – koruna po ukončení intervencí posílí. Nasvědčuje tomu i fakt, že udržet kurz koruny vůči euru na hladině 27 korun za euro je pro ČNB čím dál tím složitější. Počátkem března 2017 dokonce ČNB měla s intervencemi vůbec největší výdaj. Nakoupila eura za celkově 397 miliard korun, což je téměř jednou tolik, než 202 miliard, které banka použila v listopadu 2013 na prvotní oslabení koruny.
Nyní tedy existují pouze dva možné scénáře. První z nich je ten, že by ČNB uvolnila intervence a ponechala vývoj koruny zcela na situaci na trhu. Zkušení ekonomové předpokládají, že v prvotní šokové fázi by koruna mohla poskočit až na hladinu 23-25 Kč / 1€. Podstatné je, že by se na této hladině neudržela příliš dlouho a kurz by tak začal opět pomalu oslabovat. Ti, kteří by si nakoupili eura za výhodnější cenu, by pak mohli vydělat na jejich prodeji.
Národní banka ale nechce podobný model připustit. Dá se tedy očekávat, že přestože velká intervence skončí, bude následována intervencí malou. Nebude se o ní třeba tolik mluvit, ale různými mechanismy banka dosáhne toho, že udrží od začátku kurz na nějaké přijatelné hranici. Nejčastěji se mluví o 26 korunách za euro.
Dluhopisy mohou přinést velký výnos
Vydělat na intervencích však můžete ještě mnohem víc. Stačí se zaměřit na ty správné dluhopisy. Ačkoliv nákup státních dluhopisů není příliš dostupnou variantou, pořád jsou tu ještě dluhopisy korporátní, ze kterých může být výnos podle odhadů ekonomů až 17 %. A to i za předpokladu, že se kurz koruny vrátí jen na úroveň, na které byl před intervencemi, tedy cca 25 Kč.
Co se všemi nakoupenými eury?
S koncem intervencí se pojí ještě jeden problém, o kterém se ale prozatím moc nahlas nemluví, a už vůbec ne v kruzích ekonomů ČNB. K udržení kurzu na hladině 27 korun za euro bylo totiž nutné nakoupit spoustu eur. O obrovské investici v řádu téměř 400 miliard jsme se už zmínili. Jakmile dojde k výraznějšímu pohybu kurzu koruny, dojde také k přecenění těchto aktiv, a devizové rezervy mohou způsobit i účetní ztrátu centrální banky.
A problém je také v tom, že tyto prostředky se musely za něco nakoupit. ČNB tedy natiskla velké množství českých korun, které jsou nyní legálně v oběhu. Tím de facto zásadně devalvovala naši měnu, a tak není možné reálně určit, jak se koruna po uvolnění kurzu doopravdy zachová. Nebo má snad ČNB v záloze další „spásný“ plán?