Co to ta ČNB vyvádí? Intervence v kostce.

Sdílet článek

Sedmý listopad roku 2013 přinesl pro celou Českou republiku a její ekonomiku šok. Česká národní banka se rozhodla k radikálnímu, a mnohými jen těžko pochopitelnému kroku – devizové intervenci. Nutno podotknout, že to centrální banka neudělala poprvé v historii. Takto dlouhá a razantní intervence tu ale ještě nebyla. S polovinou letošního roku se očekává zrušení intervencí a návrat koruny k normálnímu tržnímu vývoji. Co to ale přinese? A proč tedy vůbec nějaká intervence vznikla, když se má nyní opět rušit?

Co je to intervence a k čemu slouží

Devizová intervence je stav, kdy centrální banka státu uměle reguluje kurz národní měny vůči ostatním světovým měnám. V případě intervence ČNB z roku 2013 šlo o cílené oslabení kurzu koruny vůči euru, byť to samozřejmě ovlivnilo vztah české koruny i vůči ostatním měnám, například americkému dolaru. ČNB tedy od listopadu 2013 uměle drží kurz na hodnotě zhruba 27 korun za jedno euro.

Podpora chuti utrácet

Intervence přišla ve chvíli, kdy koruna vůči euru pomalu, ale jistě stále posilovala. Dosavadní vývoj ekonomiky mohl v té době naznačovat i to, že lidé zkrátka čekají, až se ceny ještě více sníží a budou moci věci z dovozu nakupovat levněji. ČNB se ale rozhodla, že se pokusí lidi přimět, aby se začali chovat více spotřebně, a více utrácet své peníze, aby nedošlo k výrazné deflaci. Ta je z ekonomického hlediska samozřejmě špatně, ideálním stavem je mírná inflace.

Problém ovšem nastal v nedomyšleném záměru ekonomů ČNB. Ty totiž možná ani nenapadlo, že lidé neutrácejí, protože by spekulovali s kurzem. Příčina možná byla i v tom, že lidé na utrácení prostě neměli. Přece jen, v porovnání se západními ekonomikami jsme ještě dost daleko.

Falešný úspěch?

Někdejší guvernér ČNB Singer, i jeho následovník Rusnok se bijí do prsou, že zavedením intervencí skoro zachránili celou českou ekonomiku před bankrotem. K domněnce úspěchu jim patrně stačí rostoucí inflace. Reálné údaje ale ukazují, že inflace by pravděpodobně rostla i tak. Ve srovnání s okolními státy má totiž ČR stále skoro stejnou míru inflace na vše, kromě potravin, u kterých je jedna z největších měr dovozu. Jak se tedy zdá, umělé navyšování cen nejspíše tak nutné nebylo a naše ekonomika by si poradila i sama.

Co přijde s koncem intervencí?

Nikdo přesně neví, jak zareaguje kurz české koruny po uvolnění intervencí v polovině letošního roku (pokud k tomu ovšem dojde). Obecně se předpokládá, že koruna by měla začít po uvolnění opět posilovat. A to by vedlo ke snížení cen, protože by se zlevnily dovozy. Na druhou stranu by to ale mírně poškodilo export, protože by klesly vývozní ceny. Musíme si ovšem uvědomit, že žádný raketový průlom v ceně koruny vůči euru rozhodně nepřijde, tudíž není nutné se obávat, že by na tom někdo výrazněji tratil.

5/5 - (4 votes)
Sdílet článek