Sazba daně z příjmu fyzických osob bude pro příští kalendářní rok zcela beze změn, přesto se ale dočkáme pár větších či menších nepříjemností. Pro tisíce lidí budou úpravy v daňovém systému znamenat povinnost platit více na daních, jakých změn se tedy vlastně dočkáme? A jak se promítnou do běžného života?
OSVČ budou platit vyšší zálohy, ostatně jako každý rok
Minimální měsíční zálohy pro OSVČ se opět zvýší, tentokrát půjde o nárůst zhruba tři tisíce korun ročně. Sociální pojištění bude nově 2 189 Kč měsíčně, zdravotní pojištění pak naroste na rovných 2 024 korun. Oproti předchozím letům rostou tyto zálohy přímo závratným tempem. V roce 2017 činily minimální zálohy 1 906 Kč na zdravotním a 2 061 Kč na sociálním pojistném. Každý OSVČ tak bude muset uhradit měsíční zálohy v minimální výši 4 213 korun.
Omezí se také výdajové paušály. Zatímco OSVČ s obratem v řádu statisíců se nemají zatím čeho obávat, maximálním limitem za rok 2018 pro uplatnění výdajového paušálu bude nově jeden milion korun. Pro rok 2017 je tento limit zatím dvojnásobný. Jinak řečeno, výdajový paušál je možné uplatnit i na vyšší příjmy, ale výdaje se vypočtou procentuální sazbou z jednoho milionu (v závislosti na sazbě 40, 60 nebo také 80 procent).
Lidé s vyššími příjmy zaplatí větší částku na sociálním pojištění, strop se tu totiž navýšil o více než osmdesát tisíc. Maximální vyměřovací základ činí 1,43 milionu korun. Naproti tomu OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů) budou muset platit o 162 korun měsíčně více než v roce 2017, nyní budou muset uhradit rovných 1 647 korun měsíčně.
Do daňového bonusu se už nepočítají pasivní příjmy, jako jsou například zisky z pronájmu nebo kapitálu. Pro využití daňového bonusu je také třeba mít o poznání vyšší příjmy než v roce 2017, nově minimální suma činí celých 73 200 Kč.