Díky silnější koruně Češi ušetří, a to nejen na dovolených

Sdílet článek

Dlouho ohlašovaný konec měnových intervencí ze strany ČNB v dubnu provázelo mnoho obav, někteří ekonomové se nechali slyšet, že česká koruna může naopak ještě více oslabit vinou spekulantů. Opak je ovšem pravdou, protože koruna mírně posílila a jak tvrdí prognózy mnoha analytiků, nemusí být hranice 26 korun za euro konečná. Do konce roku by se totiž mohla česká měna upevnit ještě o několik desítek haléřů, je totiž oproti evropské měně výrazně podhodnocena. V tomto roce také výrazně stoupla hodnota koruny oproti americkému dolaru, a to až o tři koruny.

A teď to hlavní – co všechno bude pro Čechy levnější?

V minulosti se mluvilo hlavně o levnější zahraniční rekreaci, většina zájemců si ale cíl letní dovolené vybírá v zimě – a intervence ČNB skončily až v dubnu. Pokud však Češi jezdí na dovolenou bez cestovní kanceláře, samozřejmě pocítili (nebo pocítí) lepší kurz koruny výrazněji už letos v létě. Například na levnějších letenkách, ale také nákupu zboží v zahraničí.

Další komoditou, která je nyní navzdory motoristické sezoně o něco levnější, jsou pohonné hmoty. Díky tomu, že (zejména) dolar oproti koruně oslabil, zaplatí se za litr paliva o více než korunu méně, než tomu bylo v prvních dubnových dnech letošního roku. Totéž platí i pro zboží z ciziny, nejčastěji se v tomto směru hovoří o elektronice. Silnější koruna oproti euru nebo dolaru způsobila pokles ceny mobilních telefonů nebo osobních PC, levnější je také bílé zboží.

Mimochodem, o něco silnější měna také, alespoň kosmeticky, upraví zahraniční dluh ČR. V případě, že by se dlužná částka splatila celá ze dne na den, mohla by – čistě hypoteticky – činit úspora až dvanáct miliard korun. Posilování koruny ale neprospěje exportérům zboží, kteří se nestihli připravit včas na plánované změny. Některé firmy budou podle analytiků muset dokonce propouštět zaměstnance.

Sdílet článek