Díky silnější koruně Češi ušetří, a to nejen na dovolených

Sdílet článek

Dlouho ohlašovaný konec měnových intervencí ze strany ČNB v dubnu provázelo mnoho obav, někteří ekonomové se nechali slyšet, že česká koruna může naopak ještě více oslabit vinou spekulantů. Opak je ovšem pravdou, protože koruna mírně posílila a jak tvrdí prognózy mnoha analytiků, nemusí být hranice 26 korun za euro konečná. Do konce roku by se totiž mohla česká měna upevnit ještě o několik desítek haléřů, je totiž oproti evropské měně výrazně podhodnocena. V tomto roce také výrazně stoupla hodnota koruny oproti americkému dolaru, a to až o tři koruny.

A teď to hlavní – co všechno bude pro Čechy levnější?

V minulosti se mluvilo hlavně o levnější zahraniční rekreaci, většina zájemců si ale cíl letní dovolené vybírá v zimě – a intervence ČNB skončily až v dubnu. Pokud však Češi jezdí na dovolenou bez cestovní kanceláře, samozřejmě pocítili (nebo pocítí) lepší kurz koruny výrazněji už letos v létě. Například na levnějších letenkách, ale také nákupu zboží v zahraničí.

Další komoditou, která je nyní navzdory motoristické sezoně o něco levnější, jsou pohonné hmoty. Díky tomu, že (zejména) dolar oproti koruně oslabil, zaplatí se za litr paliva o více než korunu méně, než tomu bylo v prvních dubnových dnech letošního roku. Totéž platí i pro zboží z ciziny, nejčastěji se v tomto směru hovoří o elektronice. Silnější koruna oproti euru nebo dolaru způsobila pokles ceny mobilních telefonů nebo osobních PC, levnější je také bílé zboží.

Mimochodem, o něco silnější měna také, alespoň kosmeticky, upraví zahraniční dluh ČR. V případě, že by se dlužná částka splatila celá ze dne na den, mohla by – čistě hypoteticky – činit úspora až dvanáct miliard korun. Posilování koruny ale neprospěje exportérům zboží, kteří se nestihli připravit včas na plánované změny. Některé firmy budou podle analytiků muset dokonce propouštět zaměstnance.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek