Družstevní byt – výhody a nevýhody podobného bydlení

Sdílet článek

Pro mladé lidi ideální start do života, v posledních dvou generacích hodně oblíbená záležitost. Družstevní bydlení nejvíce zpopularizoval minulý režim, ale dá se směle prohlásit, že v kurzu je i v dnešní době. Nakonec, jeho počátky u nás sahají až do konce předminulého století. Čím je tak atraktivní? A co naopak od něj lidi spíše odrazuje? Pojďme si rozebrat tuto realitní problematiku, protože mnohdy stále platí, že družstvo je mezistupněm od nájemního bytu k vysněnému osobnímu vlastnictví.

Byty jsou levnější, ale družstvo má velké rozhodovací pravomoci

Klasický družstevní byt vyjde podstatně levněji než bydlení v osobním vlastnictví. Díky aktivitě řady developerů se dokonce staví nové, jejichž cena ale bude díky realitnímu trhu někde jinde. Například v Německu má družstevní bydlení obrovskou tradici, a to i díky snadnému převodu nájemní smlouvy nebo finanční dostupnosti, podobně jako u nás. A jaké tu máme další výhody?

  • Katastr nemovitosti navštěvovat nemusíme. Převádí se jen družstevní podíl, tedy technicky řečeno – přednostní právo k podpisu nájemní smlouvy. Nemovitost vlastní totiž družstvo.
  • Převod je hodně rychlý. Nemusíte hradit daň z nabytí nemovitých věcí, není nutné chodit na úřady. Družstvo proto může všechny potřebné náležitosti uzavřít teoreticky ještě tentýž den.
  • Rozsáhlejší vliv na výběr sousedů. Bytové družstvo může neplatiče poměrně jednoduše vyloučit, problematický spolubydlící se dá také vyřešit. U SVJ bude legislativa trochu složitější.

Samozřejmě, co má výhody, bude mít i jistá negativa. Ta jsou u družstevního bydlení většinou relativní, ale pojďme si je pro pořádek podrobněji zmínit.

  • Byt není váš. Což se rozumí z podstaty věci, ale říkáme to i z jiného důvodu. Případné úpravy (jako je třeba podlaha, nová kuchyňská linka, rekonstrukce koupelny) musíte hlásit družstvu.
  • Pronájem může být problematický. A především, budete za něj vesměs hradit poplatek. V ČR je běžný standard, že družstvu zaplatíte pětistovku měsíčně za další podnájem bytu.
  • Úvěr jen za určitých podmínek. Banka nemusí vždycky souhlasit, pokud jde o půjčku na družstevní nemovitost. Zatímco u bytu v osobním vlastnictví vám vyhoví podstatně snáz.

Dále je třeba dodat, že zatímco v převodu družstevního podílu vám nemůže být ze zákona nikterak bráněno, v drtivé většině případů si družstvo za tento administrativní úkon naúčtuje sumu v řádu tisíců korun (pro srovnání, v Teplicích je obvyklá suma 15 až 16 tisíc vč. DPH). O ty se pak navýší kupní cena, což nového člena družstva jistě nepotěší. Sečteno a podtrženo, družstevní bydlení má svá pozitiva, musíte si je ale řádně promyslet…

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek