Finanční a kapitálové trhy se zaměřují na údaje o pracovních pozicích v USA

Sdílet článek

Pro mnohé obchodníky a účastníky na trhu je otázkou, zda se v USA v průběhu tohoto roku budou i nadále zvyšovat úrokové sazby, i když růst ekonomiky zůstane pod hranicí 3 procent. Vypadá to, že proces normalizace je místo na růst ekomonilky zaměřen na růst mezd, a to navzdory nízké inflaci. Fed se mírně obává zvyšování mezd, neboť právě to by katalyzovalo zvyšování spotřebitelských cen. V ekonomickém kalendáři na webových stránkách iFOREXu naleznete datum příštího mítinku Fedu. Ještě před zprávami o výši mezd v USA poukazovalo několik indikátorů na robustní růst údajů o stavu zaměstananosti v USA.

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl – míra nezaměstnanosti se tedy stále drží relativně nízko

21 tisíc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v prvním březnovém týdnu navýšilo jejich množství na celkových 231 tisíc. Tím došlo ke zvrácení únorového poklesu, který minulý týden vyvrcholil svým 48letým minimem ve výši 210 tisíc. I přes zmíněné týdenní navýšení se počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v roce 2018 celkově snížil. Tento stav může přispět k vytvoření příznivých podmínek pro vytvoření daňové reformy a zpracovávající očekávané výdaje pro rozpočet, který by vyplnil díru vzniklou po přestavbě následující sérii nedávných katastrof. Stav žádostí do března vstupuje s hodnotami přesahujícími únorový průměr 222 tisíc, nicméně nepřesahují průměrné hodnoty předchozích měsíců, tedy 232 tisíc v lednu, 242 tisíc v listopadu a prosinci a 233 tisíc v říjnu. Únorová hodnota pocházející z období kolem týdne, kdy se konal průzkum BLK, přesáhla 216 tis. V rámci posledního únorového týdne počet žádostí o podporu poklesl o 64 000 a hodnotou 1,81 milionu dosáhl svého novoročního minima. Dostal se tím i pod úroveň listopadového minima dosahující výše 1,868 milionu.

Americký Challenger oznámil, že předpokládaný únorový počet míst odpovídajících dočasnému vyřazení z pracovního procesu poklesl o 9,3 tisíc na 35,4 tisíc, když předtím v lednu stoupl o 12,2 tisíc – na 44,7 tisíc. Předpokládané snížení počtu pracovních míst dále meziročně pokleslo na -4,3% oproti -2,8%. Podle vydané zprávy si zaměstnavatelé své pracovníky vzhledem k těsnému trhu práce a obtížím při hledání kvalifikované pracovní síly drží. Bylo též oznámeno, že ohlášené škrty v počtu pracovních pozic se udržely pod hranicí 50 tisíců po rekordních 22 měsíců. Oznámená propouštění v únoru poklesla o 9,3 tisíc v oblasti maloobchodu a o 4 tisíce spotřebních produktů, zatímco škrty vedla oblast služeb a dopravy.

Počet spotřebitelských úvěrů roste

Spotřebitelské úvěry ve Spojených státech v lednu vzrostly o 13,9 miliardy dolarů po prosincovém nárůstu o 19,2 miliardy dolarů, který následoval po rekordním listopadovém nárůstu o 30,9 miliardy dolarů. Hodnota růstu úvěrů se od prázdnin zpomalila. Ne-revolvingové úvěry dosáhly 13,2 miliardy dolarů oproti předchozímu zisku ve výši 13,1 miliardy dolarů. Oproti předchozímu nárůstu o 6,1 miliardy dolarů revolvingové úvěry nyní vzrostly o 0,7 miliardy dolarů.

Béžová kniha Fedu říká, že ekonomika pokračuje v růstu

Béžová kniha Fedu říká, že ekonomika pokračuje v růstu „mírným až středním tempem“, charakteristika používaná nezřídka. Anekdotickou zprávu o situaci ve 12 regionech Fedu připravila kancelář Fedu pro region San Franciska, přičemž využila data nashromážděná do 26. února včetně. Spotřebitelské výdaje byly smíšené. Prodeje automobilů byly ve všech 12 regionech vyrovnané nebo poklesly, nicméně maloobchodní tržby se zvýšily ve více než v polovině regionů. V oblasti výroby byl růst vyšší. Cestovní ruch se držel velmi dobře. Mírný růst zaznamenal prodej a výstavba domů, jakkoli konstrukce byla omezena nedostatkem pracovní síly a materiálů. Pokud jde o pracovní sílu a mzdy, zaměstnanost rostla mírným tempem, třebaže přetrvávala napjatost na trhu práce a vysoká poptávka po kvalifikovaných pracovnících. V řadě regionů se mzdy zvyšovaly mírně, ve většině okresů však zaměstnavatelé mzdy zvyšovali výrazněji a rozšiřovali balíčky benefitů, aby se s napjatými podmínkami na trhu práce vypořádali.

5/5 - (2 votes)
Sdílet článek