Hypotéky a změny platící od dubna 2017

Sdílet článek

V posledních měsících došlo ke zveřejnění mnoha informací týkajících se hypotéčních úvěrů, na které si došlápla novela zákona o spotřebitelských úvěrech platná od konce minulého roku. A nutno podotknout, že v rámci těchto finančních produktů se koloběh změn doposud nezastavil.

Každý jistě ví, že došlo ke zpřísnění kontrol bonity klientů, kde banky začala zajímat nejenom výše příjmu, ale také ostatní údaje vedoucí k požadované solventnosti. Aktuálně je dalším stěžejním datem duben 2017, od kdy by mělo začít platit naopak doporučení České národní banky.

Připravte se na snížení maximální výše hypotéky

Ano, ČNB opět zasáhla v tomto stále diskutovatelném tématu a obrátila se na bankovní instituce s požadavkem na snížení velikosti poskytované hypotéky. Pakliže jste dodnes mohli získat například až 95 % hodnoty nemovitosti, od dubna 2017 to bude jenom 90 %.

Navíc je třeba počítat s tím, že tento údaj bude vzat z odhadní ceny nemovitosti, nikoliv z té kupní, což bezpochyby mohlo vyhovovat nejrůznějším klientům.

Zkuste si vypočítat hypotéku online

I přesto, že se pomalu zvedají úrokové sazby a přichází stále nová omezení, je o hypotéční úvěry nevídaný zájem. Takže i vy si můžete nechat vypočítat hypotéku na míru a v samotném prvopočátku k tomu nebudete potřebovat ani přemíru informací. Pro základní cenový nástřel by vám mělo stačit následující.

  • Účel hypotéky
  • Velikost hypotéky
  • Doba splatnosti
  • Doba fixace

To vše mimo jiné dokáží zpracovat speciální internetové kalkulačky, takže nemusíte navštěvovat ani vzdálené pobočky bank, abyste se domohli toho nejlepšího řešení na trhu.

Srovnat hypotéky je tak snadné

Proč bystě měli porovnávat hypotéční úvěry ručně a svépomocí, když existují praktické nástroje, s nimiž ušetříte nejenom svůj drahocenný čas, ale ve výsledku také finance. Srovnat hypotéky není složité. Na jediném místě porovnáte hned několik bankovních a nebankovních produktů, z nichž si vyberete ten, který vám bude vyhovovat nejvíce. Ideálně takový, jehož úroková sazba bude nejnižší na trhu a jehož součástí budou velice výhodné splátkové podmínky.

Nezalekněte se změn v hypotékách platících od dubna 2017 a jděte si za svým cílem v podobě pořízení či výstavby vlastní nemovitosti. Vždyť vypočítat hypotéku je tak jednoduché. Navíc, čím dříve se do celého procesu pustíte, tím lepších splátkových podmínek pravděpodobně docílíte. V tomto směru se určitě nevyplatí otálet.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek