Investice do Bitcoinu a dalších kryptoměn: návod pro začátečníky

Sdílet článek

Obliba kryptoměn závratně stoupá, v posledních měsících a letech prošla tato platidla skutečně závratným vývojem. Skýtají celou řadu výhod, například je není možné falšovat a nepodléhají směrnicím národních bank nebo státních úřadů. Požadovaný obnos lze zaslat třeba na jiný kontinent během okamžiku. Co dalšího ještě skýtají kryptoměny?

V našich médiích jde o často skloňovanou záležitost

České zpravodajské servery informují o kryptoměnách velmi často, například zprávy na téma Bitcoin zaznamenal snad už úplně každý. Protože jsou obchody v tomto směru maximálně anonymní, existuje tu i hrozba, že tento druh měny je snadno využitelný pro ilegální praktiky, od distribuce drog až po korupční jednání.

Průběh transakce například v případě Bitcoinu je vlastně snadný. Vytvoří se transakce, přidá se veřejný klíč, tedy vlastně virtuální adresa příjemce a stanoví se konkrétní suma. Pak už stačí jen podepsat a odeslat, platba je okamžitě validována. Bezpečně, digitálně a transparentně. Digitální měny můžete nakoupit a prodávat, v tuzemsku existují i velmi známá tržiště, která mají dobrou pověst. Transakce je nicméně možné uskutečnit vlastně po celém světě…

Kryptoměny nejsou jen Bitcoin, existují stovky různých variant

Je pravdou, že když se řekne „kryptoměna“, každému se asi jako první vybaví právě Bitcoin. To by ale bylo velmi nespravedlivé, protože digitálních měn dnes existují už celé stovky. Aktuálně je celosvětově v provozu takřka 1400 kryptoměn, objem obchodovaných peněz jde do stovek miliard amerických dolarů. Jaká jsou nejznámější a prověřená tržiště pro digitální měny?

 • Coinbase. Běžný účet, platební karta. Jde zde hlavně o nákup, prodej a užívání Bitcoinů. (ověřená volba)
 • CoinMate. Směňovat můžete Bitcoiny za eura nebo české koruny, ale i Bitcoiny za Litecoiny. (ověřená volba)
 • Cubits. Určeno hlavně pro zájemce z Evropy. Po krátkém ověření můžete hned nakupovat.
 • LocalBitcoins. Kryptoměnu můžete koupit i od někoho, kdo nežije zrovna daleko díky P2P.
 • Poloniex. Zde už můžete směnit většinu kryptoměn, včetně těch (zatím) méně proslulých.
 • Shapeshift. Nelze nakupovat za tradiční měny, ale směňovat digitální měny bez účtu v bance.

Burz je celkově více než stovka, uvádíme proto jen několik nejznámějších. Právě Coinmate má sídlo v ČR a tím pádem nabídne nízké ceny za převody a další služby pro tuzemské uživatele. Další českou burzou je třeba BitStock. Platební metody jsou obvykle různorodé, kromě bankovního převodu je tu i PayPal, platební karty nebo vklad skrze Western Union. Na burzách lze relativně jednoduše směnit digitální měny za běžnou konvenční měnu a naopak. Je ale nutné vybrat si prověřeného obchodníka, v opačném případě se může zájemce o obchodování v digitální měně dostat do problémů a přijít o velké množství peněz. Prošetření celé věci se může táhnout hodně dlouho…

>> Začnete investovat na burze Coinmate ještě dnes – chci investovat

Jak kryptoměnu uchovávat?

Podobně jako u klasických bank, může i na těchto burzách dojít ke krachu. Obezřetnosti proto není nikdy dost, uchování digitální měny ve vlastní speciální (hardwarové) peněžence je nejbezpečnější metodou. Podobně jako u trezoru, do digitální peněženky, která je dobře zabezpečená, se nemůže nikdo vloupat. Doporučuje se zde také pečlivá záloha na off-line (hardware) média, stejně jako používání rozdílných přihlašovacích jmen na různých účtech.

Mezi nejznámější výrobce hardwarových peněženek (tj. takové peněženky, které přenášejí soukromý klíč uživatele v miniaturním hardware zařízení) patří třeba společnosti LedgerWallet, KeepKey, TREZOR nebo YubiKey. Spárovat se dají nejen s operačními systémy Windows, ale i Linuxem, pořizovací cena se pohybuje mezi dvěma a čtyřmi tisíci korunami. Peněženky jsou chráněny dvoufázovým ověřováním totožnosti majitele, což chrání v maximální možné míře proti zcizení.

>> Začnete investovat na burze Coinbase ještě dnes – chci investovat

Klíčové je zde velmi silné a dlouhé heslo, virtuální peněženka může být stažena i do chytrého mobilního telefonu. Dokonce, v posledních měsících uvažují i centrální banky nebo vlády o tom, že zavedou státní kryptoměny, jde například o Izrael, Rusko, Velkou Británii a Venezuelu. Je pravděpodobné, že s postupující dobou bude podobných zpráv ještě přibývat. Jiné vlády, jako například ta čínská nebo jihokorejská, zvažují i jistá omezení při obchodování s digitálními měnami.

Jaké jsou nejznámější kryptoměny současnosti?

Digitálních měn je v současnosti více než tisíc, jen některé z nich však mají naději opravdu dlouhodobě prorazit. Rozdělení kryptoměn může být na první pohled trochu složité, rozlišujeme tu ale dvě základní skupiny. Konkrétně to jsou měny odvozené od Bitcoinu a Litecoinu (těm se také říká Altcoiny). Mezi nejslavnější současné digitální měny tedy patří…

 • Bitcoin (BTC). Jeho síť funguje již od roku 2009, jde o vůbec nejznámější kryptoměnu.
 • Ripple (XRP). Druhá nejobchodovanější měna svého druhu, autorem je americká startupová společnost. Cena je zde poměrně nízká (necelé 3 USD), síť funguje od září 2012.
 • Ethereum (ETH). Kryptoměna dostupná od července 2015, jde o jednu z „next-generation“ digitálních měn, přezdívaných také jako „Bitcoin 2.0“.
 • Litecoin (LTC). Digitální měna, která vznikla v říjnu 2011, jejím autorem je jistý Charles Lee.
 • Monero (XMR). Měna vznikla v dubnu 2014, tentýž rok musela vzdorovat útoku hackerů.

Samozřejmě bychom mohli ještě pokračovat. Existují i měny jako NEO, RaiBlocks, Lisk, Verge nebo Steem. Na okraji celého kryptoměnového spektra jsou třeba SportsCoin, eUSD, RoyalCoin nebo Operand. Do budoucna se pak jistě dá očekávat, že počet digitálních měn ještě alespoň mírně vzroste.

A kde můžete Bitcoinem platit? Míst je rozhodně dost, a to nejen v zahraničí, ale najdete je hlavně ve větších městech, jako je Praha nebo Brno. V Praze je k dispozici skoro stovka míst. Jsou to například restaurace, kavárny nebo obchody s potravinami. Konkrétními příklady mohou být alza.cz nebo prodejny tabáku GECO. Pokud chcete platby Bitcoinem v co největším rozsahu, bude nejlepší si zřídit multiměnovou platební kartu. Kde všude můžete zaplatit, zjistíte díky mezinárodní mapě na coinmap.org. Ve světě je možné platit Bitcoinem za elektromobily Tesla nebo v řetězci rychlého občerstvení Subway. Nabízí se i firmy jako Dell či Microsoft.

Na závěr si ještě zmiňme, kde můžete získat Bitcoiny zdarma. Existuje hned několik možností, například na webu Paidbooks.com dostanete odměnu za to, že čtete literární klasiku. Zahrát si ale lze i hru Roll and Ball, ve které běží o sbírání mincí malou kuličkou. Lze i hrát klasické kostky na PrimeDice, celkově vzato, her je tu hned několik. Samozřejmě dostanete za svou aktivitu odměnu spíše symbolickou, ale pro ukrácení dlouhé chvíle při cestě vlakem nebo MHD je to jistě dobrá volba.

Sdílet článek