Obliba kryptoměn závratně stoupá, v posledních měsících a letech prošla tato platidla skutečně závratným vývojem. Skýtají celou řadu výhod, například je není možné falšovat a nepodléhají směrnicím národních bank nebo státních úřadů. Požadovaný obnos lze zaslat třeba na jiný kontinent během okamžiku. Co dalšího ještě skýtají kryptoměny?
Co je Bitcoin?
Bitcoin je digitální měna, která se používá k placení za různé produkty a služby. Bitcoin je decentralizovaný, což znamená, že není řízen žádnou vládou nebo bankou. Místo toho je bitcoin řízen sítí počítačů, které ověřují transakce a udržují záznam o množství bitcoinů v oběhu. Bitcoin se používá jako alternativa k tradičním měnám, jako jsou dolary nebo eura, a je ceněn za svou anonymitu a schopnost přesouvat peníze rychle a levně. Nicméně, bitcoin má také své kontroverze. Jeho decentralizovaná povaha znamená, že není regulován žádnými orgány, což může vést k nelegálnímu použití pro účely jako je praní špinavých peněz nebo financování terorismu. Navíc, cena bitcoinu může být velmi volatilní, což může být rizikové pro investory.
Historie Bitcoinu
Bitcoin byl poprvé zveřejněn v roce 2009 jako open-source software a brzy se stal jednou z nejznámějších digitálních měn na světě. Koncept digitální měny se objevil už dříve, ale bitcoin se stal prvním úspěšným příkladem decentralizované měny, která se šířila přes internet. Bitcoin byl vyvinut anonymním vývojářem pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, který zveřejnil white paper popisující fungování bitcoinu a navrhl základní technologii, na které bitcoin stojí – blockchain.
Od té doby prošel bitcoin mnoha změnami a stal se stále populárnější. V roce 2010 byl například poprvé použit ke koupi fyzického produktu, když se jeden bitcoin použil k nákupu pizzy. Od té doby se použití bitcoinu rozšířilo do různých oblastí, včetně online nakupování, platby za služby a dokonce i jako prostředek pro mezinárodní platby.
V roce 2013 došlo k významnému milníku v historii bitcoinu, když se jeho hodnota vyšplhala na nejvyšší dosavadní úroveň. Toto vyvolalo velký zájem ze strany médií a veřejnosti a také rozšířilo použití bitcoinu. Nicméně, v následujících letech došlo k několika kontroverzím a problémům s bitcoinem. Například v roce 2014 došlo k útoku na populární bitcoinovou burzu Mt. Gox, což vedlo k jejímu krachu a ztrátě milionů dolarů v bitcoinu.
I přesto, že bitcoin prošel těmito kontroverzemi, stále se stal stále populárnějším a jeho hodnota opět vzrostla v roce 2017, kdy došlo k dalšímu významnému milníku v jeho historii – cena bitcoinu se vyšplhala na nová maxima, cca 20 000 USD. Od té doby se stal bitcoin jednou z nejznámějších a nejpopulárnějších digitálních měn na světě a jeho použití se rozšířilo do různých oblastí.
Ačkoliv stále existují určité kontroverze kolem bitcoinu a jeho použití se stále vyvíjí, jeho historie je plná významných milníků a změn, které vedly k tomu, že se stal jednou z nejznámějších a nejpopulárnějších digitálních měn na světě.
Jak funguje Bitcoin?
Bitcoin se používá k platbě prostřednictvím technologie zvané blockchain. Blockchain je decentralizovaná síť počítačů, které ověřují transakce bitcoinu a ukládají je do databáze, která se nazývá „blockchain“. Když se bitcoinová transakce uskuteční, je ověřena touto sítí počítačů a poté je uložena do blockchainu. Toto ověřování zabraňuje zneužití bitcoinů a zajišťuje, že jsou peníze použity pouze jednou.
V našich médiích jde o často skloňovanou záležitost
České zpravodajské servery informují o kryptoměnách velmi často, například zprávy na téma Bitcoin zaznamenal snad už úplně každý. Protože jsou obchody v tomto směru maximálně anonymní, existuje tu i hrozba, že tento druh měny je snadno využitelný pro ilegální praktiky, od distribuce drog až po korupční jednání.
Průběh transakce například v případě Bitcoinu je vlastně snadný. Vytvoří se transakce, přidá se veřejný klíč, tedy vlastně virtuální adresa příjemce a stanoví se konkrétní suma. Pak už stačí jen podepsat a odeslat, platba je okamžitě validována. Bezpečně, digitálně a transparentně. Digitální měny můžete nakoupit a prodávat, v tuzemsku existují i velmi známá tržiště, která mají dobrou pověst. Transakce je nicméně možné uskutečnit vlastně po celém světě…
Kryptoměny nejsou jen Bitcoin, existují stovky různých variant
Je pravdou, že když se řekne „kryptoměna“, každému se asi jako první vybaví právě Bitcoin. To by ale bylo velmi nespravedlivé, protože digitálních měn dnes existují už celé stovky. Aktuálně je celosvětově v provozu takřka 1400 kryptoměn, objem obchodovaných peněz jde do stovek miliard amerických dolarů. Jaká jsou nejznámější a prověřená tržiště pro digitální měny?
- Coinbase. Běžný účet, platební karta. Jde zde hlavně o nákup, prodej a užívání Bitcoinů. (ověřená volba)
- CoinMate. Směňovat můžete Bitcoiny za eura nebo české koruny, ale i Bitcoiny za Litecoiny. (ověřená volba)
- Cubits. Určeno hlavně pro zájemce z Evropy. Po krátkém ověření můžete hned nakupovat.
- LocalBitcoins. Kryptoměnu můžete koupit i od někoho, kdo nežije zrovna daleko díky P2P.
- Poloniex. Zde už můžete směnit většinu kryptoměn, včetně těch (zatím) méně proslulých.
- Shapeshift. Nelze nakupovat za tradiční měny, ale směňovat digitální měny bez účtu v bance.
Burz je celkově více než stovka, uvádíme proto jen několik nejznámějších. Právě Coinmate má sídlo v ČR a tím pádem nabídne nízké ceny za převody a další služby pro tuzemské uživatele. Další českou burzou je třeba BitStock. Platební metody jsou obvykle různorodé, kromě bankovního převodu je tu i PayPal, platební karty nebo vklad skrze Western Union. Na burzách lze relativně jednoduše směnit digitální měny za běžnou konvenční měnu a naopak. Je ale nutné vybrat si prověřeného obchodníka, v opačném případě se může zájemce o obchodování v digitální měně dostat do problémů a přijít o velké množství peněz. Prošetření celé věci se může táhnout hodně dlouho…
>> Začnete investovat na burze Coinmate ještě dnes – chci investovat
Jak kryptoměnu uchovávat?
Podobně jako u klasických bank, může i na těchto burzách dojít ke krachu. Obezřetnosti proto není nikdy dost, uchování digitální měny ve vlastní speciální (hardwarové) peněžence je nejbezpečnější metodou. Podobně jako u trezoru, do digitální peněženky, která je dobře zabezpečená, se nemůže nikdo vloupat. Doporučuje se zde také pečlivá záloha na off-line (hardware) média, stejně jako používání rozdílných přihlašovacích jmen na různých účtech.
Mezi nejznámější výrobce hardwarových peněženek (tj. takové peněženky, které přenášejí soukromý klíč uživatele v miniaturním hardware zařízení) patří třeba společnosti LedgerWallet, KeepKey, český TREZOR nebo YubiKey. Spárovat se dají nejen s operačními systémy Windows, MacOS, ale i Linuxem, pořizovací cena se pohybuje mezi dvěma a čtyřmi tisíci korunami. Peněženky jsou chráněny dvoufázovým ověřováním totožnosti majitele, což chrání v maximální možné míře proti zcizení.
>> Začnete investovat na burze Coinbase ještě dnes – chci investovat
Klíčové je zde velmi silné a dlouhé heslo, virtuální peněženka může být stažena i do chytrého mobilního telefonu. Dokonce, v posledních měsících uvažují i centrální banky nebo vlády o tom, že zavedou státní kryptoměny, jde například o Izrael, Rusko, Velkou Británii a Venezuelu. Je pravděpodobné, že s postupující dobou bude podobných zpráv ještě přibývat. Jiné vlády, jako například ta čínská nebo jihokorejská, zvažují i jistá omezení při obchodování s digitálními měnami.
Jaké jsou nejznámější kryptoměny současnosti?
Digitálních měn je v současnosti více než tisíc, jen některé z nich však mají naději opravdu dlouhodobě prorazit. Rozdělení kryptoměn může být na první pohled trochu složité, rozlišujeme tu ale dvě základní skupiny. Konkrétně to jsou měny odvozené od Bitcoinu a Litecoinu (těm se také říká Altcoiny). Mezi nejslavnější současné digitální měny tedy patří…
- Bitcoin (BTC). Jeho síť funguje již od roku 2009, jde o vůbec nejznámější kryptoměnu.
- Ripple (XRP). Druhá nejobchodovanější měna svého druhu, autorem je americká startupová společnost. Cena je zde poměrně nízká (necelé 3 USD), síť funguje od září 2012.
- Ethereum (ETH). Kryptoměna dostupná od července 2015, jde o jednu z „next-generation“ digitálních měn, přezdívaných také jako „Bitcoin 2.0“.
- Litecoin (LTC). Digitální měna, která vznikla v říjnu 2011, jejím autorem je jistý Charles Lee.
- Monero (XMR). Měna vznikla v dubnu 2014, tentýž rok musela vzdorovat útoku hackerů.
Samozřejmě bychom mohli ještě pokračovat. Existují i měny jako NEO, RaiBlocks, Lisk, Verge nebo Steem. Na okraji celého kryptoměnového spektra jsou třeba SportsCoin, eUSD, RoyalCoin nebo Operand. Do budoucna se pak jistě dá očekávat, že počet digitálních měn ještě alespoň mírně vzroste.
A kde můžete Bitcoinem platit?
Míst je rozhodně dost, a to nejen v zahraničí, ale najdete je hlavně ve větších městech, jako je Praha nebo Brno. V Praze je k dispozici skoro stovka míst. Jsou to například restaurace, kavárny nebo obchody s potravinami. Konkrétními příklady mohou být alza.cz nebo prodejny tabáku GECO. Pokud chcete platby Bitcoinem v co největším rozsahu, bude nejlepší si zřídit multiměnovou platební kartu. Kde všude můžete zaplatit, zjistíte díky mezinárodní mapě na coinmap.org. Ve světě je možné platit Bitcoinem za elektromobily Tesla nebo v řetězci rychlého občerstvení Subway. Nabízí se i firmy jako Dell či Microsoft.
Na závěr si ještě zmiňme, kde můžete získat Bitcoiny zdarma. Existuje hned několik možností, například na webu Paidbooks.com dostanete odměnu za to, že čtete literární klasiku. Zahrát si ale lze i hru Roll and Ball, ve které běží o sbírání mincí malou kuličkou. Lze i hrát klasické kostky na PrimeDice, celkově vzato, her je tu hned několik. Samozřejmě dostanete za svou aktivitu odměnu spíše symbolickou, ale pro ukrácení dlouhé chvíle při cestě vlakem nebo MHD je to jistě dobrá volba.