Jak co nejefektivněji šetřit v domácnosti vodou?

Sdílet článek

Výdaje za životadárnou tekutinu mohou šplhat až do astronomických výšin, k tomu přispívá i fakt, že v řadě regionů je poměrně drahé vodné i stočné. Rozhodně však není důvod věšet hlavu, protože rezervy jsou zde vždycky – a je jen na nás, pod jakým úhlem se na spotřebu vody podíváme. Každoročně můžeme za faktury ušetřit i pár tisícovek, stačí jen chtít. Na co se tedy zaměřit v tomto ohledu především?

Začít je třeba v koupelně, protékající toaleta rapidně zvyšuje spotřebu

Není třeba každý den napouštět vanu plnou teplé vody, většinou postačí jen rychlá sprcha. Na mytí běžně připadne až polovina celkové denní spotřeby, když započítáme i mytí rukou, dostaneme se někdy až k obrovským číslům. Termostatická baterie, častější sprchování nebo pořízení perlátoru, právě tak se dá ušetřit…

Nezapomínáme samozřejmě ani na toaletu, kde jedno spláchnutí vyjde až na deset litrů (modernější verze samozřejmě vyžadují menší podíl vody za udržení stejně kvalitní hygieny). Pozor hlavně na protékající nádržku, právě díky ní může denně zmizet několik desítek litrů vody, což se samozřejmě na faktuře za odběr vody brzy projeví. Nenechejte také téct zbytečně vodu při čištění zubů nebo mydlení rukou, protože právě mnoho malých úspor může dát dohromady na konci roku skutečně zajímavé číslo.

Ušetřit se dá i v kuchyni, nezapomínáme na úspornější spotřebiče

Omývání ovoce nebo nádobí pod proudy tekoucí vody, to je častý zlozvyk českých domácností. K úspoře přitom stačí málo, zašpuntovat dřez a mýt vše jen v předem určeném objemu vody. Pokud pořídíme myčku, určitě bude do budoucna spotřeba vody podstatně nižší a investice se vyplatí. Totéž pak platí o pračce, kde si ještě před nákupem propočítáme spotřebu elektrické energie a vody. Opravdu špinavé prádlo se vyplatí vykartáčovat, při praní jemných textilií určitě nebude na škodu kratší cyklus – oblečení se vypere stejně efektivně, jako při vyšších teplotách a spotřeba vody bude výrazně níž!

A ještě malá rada na závěr – pokojové květiny určitě ocení, když jim dopřejete dešťovou vodu, která je výrazně měkčí než ta kohoutková. Zahradní sud pak obslouží menší záhony nebo skleník v době sucha, zalévat prostě jen tak drahou vodou z kohoutku je přeci škoda, pokud máte k dispozici i jiné možnosti, že?

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek