Jak na daňové přiznání pro fyzické osoby?

Sdílet článek

Konec března se blíží mílovými kroky. Jde o termín, v němž by mělo být standardně podáváno daňové přiznání fyzických osob. Za zaměstnance to často vyřeší účetní, OSVČ si musí tuto záležitost vyřešit sami, ideálně s pomocí daňových poradců. Každá, byť sebemenší chyba se může pořádně vymstít, je proto třeba mít vše aktuální, všechny uvedené údaje musí sedět doslova na milimetr přesně. A to platí jak pro ty, kterým dělá daňové přiznání poradce, tak i u těch, kteří se do podobné akce pouštějí na vlastní pěst.

Pokud máte datovou schránku, musíte ji využít

V případě, že jste si zřídili datovou schránku, ze zákona je nutné ji využívat naplno. To znamená, že papírový formulář na finančním úřadu už používat nemusíte a pošlete své přiznání k dani z příjmů elektronickou cestou. Bez komplikací, jednodušeji, rychleji. Termín platí stejný – do 1. dubna tohoto roku musíte mít vše odevzdáno. Ihned poté, co podáte daňové přiznání, které bude přijato finančním úřadem, vyřiďte také příslušné formuláře pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu, jejímž jste pojištěncem. Zde budou formuláře výrazně kratší, jde jen o uvedení příjmů a výdajů za uplynulý rok. Podrobnější rozpis bude vyžadovat jen konkrétní finanční úřad v místě vašeho bydliště.

Do daňového přiznání se řadí všechny příjmy, které byly přijaty bezhotovostně/hotově mezi 1. lednem a 31. prosincem uplynulého roku. Do celkového součtu se nezahrnují takzvané příležitostné příjmy (až do hranice 30 tisíc korun, jde například o vyplňování dotazníků, prodej ovoce ze stromků na své zahrádce, medu z produkce vlastních včelstev, příležitostný pronájem movitých věcí a tak podobně) a také příjmy osvobozené. Sem se řadí například výhry z loterií, ale také vysokoškolská stipendia.

Daňové přiznání může mít řadu příloh

Doklady, kterými ospravedlníte uplatnění slevy na dani, odečitatelné položky, dary a další věci, musí být k daňovému přiznání připojeny ve formě přílohy. Pokud začínáte podnikat, není se ale čeho obávat. Ve většině případů totiž budete uplatňovat danění paušálem (což celou záležitost značně ulehčí). Formulář daňového přiznání má navíc čtyři tiskové strany, ačkoliv se musí vyplnit poměrně velké množství kolonek, existuje reálná šance, že budete mít celou tuto obávanou operaci do hodiny za sebou – stačí mít po ruce příslušné cifry.

Daň z příjmů fyzických osob činí v současné době patnáct procent (u právnických je o 4 procenta vyšší). Snadno si můžete spočíst, kolik vlastně na dani přesně zaplatíte, stačí jen využít daňovou kalkulačku. Daňová pozitiva pro rok 2017? Vyšší daňové zvýhodnění na vyživované děti, výraznější úlevy pro dárce krve. Zvyšuje se také minimální mzda, z 9900 korun na rovných jedenáct tisíc, což se do světa daní také značně promítne.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek