Jak na změnu dodavatele elektřiny

Sdílet článek

Trh je svobodný. Pokud chcete, můžete už brzy změnit telefonního operátora, stejně jako si lze převést do měsíce účet do jiné banky. Totéž platí pro povinné ručení za váš automobil. Ušetřit na podobných změnách můžete i několik tisíc korun ročně, proto jistě není důvod, abyste se podobným tématem vůbec nezabývali. I při dnešní informovanosti občanů je tu však jedna věc, kterou řeší jen málokdo. Změna dodavatele elektřiny je poměrně jednoduchá, proběhne skoro instantně a ušetříte měsíčně přinejmenším pár desetikorun, v některých případech až stokoruny. Mnoho lidí se však ke změně neodhodlá, přitom k něčemu podobnému ani není důvod. Co tedy stojí v cestě změně?

Nepřehledný trh, ale také obavy z podvodného jednání

Za poslední tři roky změnila dodavatele energií jen asi pětina domácností. Za hlavní důvody, kvůli kterým zůstávají u stávajícího dodavatele, který je mnohdy mimořádně nevýhodný. Až desetina rodinného rozpočtu jde přitom na zálohové faktury za dodávky elektřiny a plynu, tudíž jde o poměrně velké peníze. Dobrým výběrem je možné uspořit několik tisíc korun ročně. Možná nejde o nijak závratnou sumu v rámci meziročního srovnání, ale existuje vůbec důvod, proč posílat peníze na účet někomu, kdo udělá svou práci podstatně dráž než konkurence?

V roce 2012 změnilo dodavatele takřka 400 tisíc domácností, za minulý rok to však bylo jen zhruba 250 tisíc odběratelů. Pro mnoho lidí, kteří se rozhodnou ke změně, jsou důležité zajímavější smluvní podmínky, v drtivé většině případů hraje zásadní roli i nižší cena. Velká porce smluv je však uzavřena pod nátlakem podomních prodejců.

Podomní prodejci jsou běžná praxe, vytváří až nemístný nátlak

Takzvaní podomní prodejci se u nás vyskytují takřka odnepaměti. Nyní se zaměřili právě na trh s energiemi, který může přinést značné zisky. Pokud jim neodoláte, běžně se musíte upsat na několik let dopředu a samotnou smlouvu je skoro nemožné vypovědět před určitým datem. Rozhodně nečekejte, že pro vás někdo udělá něco zadarmo, a ještě přijde zazvonit až domů, ztrácet čas rozhovorem s vámi. Svého nového odběratele si raději vyberte pomocí srovnávačů nebo dejte na doporučení známých.

Na současném trhu je takřka osmdesát dodavatelů energií. A aby toho nebylo málo, každý z nich má k dispozici několik produktových nabídek. Suma sumárum, trh je poměrně nepřehledný a běžný uživatel neví, co by si měl vlastně vybrat a kde dostane výhodnější podmínky. Přibližně pětina lidí je pak přesvědčena, že se svým aktuálním dodavatelem má tu nejvýhodnější smlouvu na trhu a nechce ani náznakem něco měnit. Pokud však vytápíte rodinný dům zemním plynem, můžete výběrem jiného dodavatele uspořit i deset tisíc korun ročně.

5/5 - (5 votes)
Sdílet článek