Pokud nejste spokojeni s aktuální zdravotní pojišťovnou nebo vás zlákaly benefity konkurence, není nic snadnějšího než zařadit výhybku a upsat se jinde. Ovšem pozor, má to svá pevně stanovená pravidla, přestoupit můžete až ke konkrétnímu datu a měli byste také veškeré změny co nejdříve nahlásit mzdové účetní nebo zubaři.
Změna je možná dvakrát ročně, přihláška se ale musí podat včas
Rozhodli jste se definitivně? Pak se podívejte do kalendáře. Přestup se může uskutečnit buď prvního ledna, nebo také prvního července. Přihlášku je ale třeba vyplnit a poslat ještě dříve. Pokud například nestihnete zákonem stanovený termín 31. března a podáte žádost až v dubnu, počkáte si až do ledna dalšího roku. Pojišťovnu také můžete měnit jen jednou ročně, takže když jste si už nějakou vybrali, není možné po půl roce přestupovat dál.
Formulář ke změně získáte u nové pojišťovny, není samozřejmě třeba jej odnikud pracně získávat. Pokud jste zaměstnancem, měli byste v práci nahlásit do osmi dnů od změny (tedy například nejpozději osmého ledna), stejně tak je třeba informovat všechny ošetřující lékaře – budou totiž muset vyúčtování za vaše ošetření posílat jinam. Když podnikáte, bude to trochu složitější. Nová zdravotní pojišťovna bude chtít kopii živnostenského oprávnění a potvrzení o tom, že řádně hradíte zálohy na pojistné. Přehled o příjmech a výdajích bude pak třeba podat hned na dvě pojišťovny, pokud k vašemu přestupu dojde v červenci.
Pro státní pojištěnce – tedy kupříkladu penzisty nebo studenty – je postup poměrně jednoduchý. Potvrzení o studiu nebo výměře penze postačí jako důkaz, registrace proběhne obratem. Pojištěnci mladší osmnácti let věku sami měnit pojišťovnu nemohou, musí je proto přihlásit zákonný zástupce. Jde vlastně vždy o relativně jednoduchý administrativní úkon, pečlivě si ale prověřte, zda má váš ošetřující lékař opravdu uzavřenou smlouvu s tou či onou pojišťovnou. Pravděpodobně to tak opravdu bude, ale pokud ne, nastalá situace jistě nebude stát za pár stokorun ročního příspěvku na sport nebo prevenci.