Jak najít vhodný studentský účet?

Sdílet článek

Jste mladý student/studentka a máte vedle studií nějaký stabilní nebo nárazový příjem z brigád. V dnešní době téměř naprostá většina zaměstnavatelů při podpisu smlouvy požaduje číslo účtu, kam bude možné vám výplatu zasílat. Je tedy důležité, mít založený svůj bankovní účet, který bude nejlépe vyhovovat vašim aktuálním finančním možnostem, které, přiznejme si na rovinu, nejsou při studiích nijak závratné. Kde je nejlepší takový nízkonákladový účet hledat a co všechno k jeho založení potřebujete, vám poradíme v našem článku.

Co je to ten studentský účet?
Jedná se o typ účtu, který vznikl na základě potřeby mladých studentů, založit si takový účet, který nebude nijak narušovat jejich pravidelný měsíční rozpočet. Je potřeba si tedy položit otázku, jaký typ účtu by studentům nejlépe vyhovoval. Patrně takový, který by byl vedený zdarma, ve kterém by byly příchozí a odchozí platby bez poplatků, který by například zahrnoval získání platební karty zdarma a alespoň 3 nezpoplatněné výběry z libovolného bankomatu v ČR.

Většina bank studentům některé z těchto podmínek dopřává. Logicky ale nemusí klientům vycházet vstříc ve všem a je jen na vás, abyste si v široké nabídce vybrali takovou, která si jako protislužbu za pomoc nevybere nemalou finanční daň. Nezapomínejme, že i zdánlivě nízké měsíční poplatky za služby mohou v dlouhodobějším měřítku způsobit jistý zásah do finančního rozpočtu.

Srovnávač studentských účtů
Abychom vám situaci co nejvíce ulehčili, nabízíme vám přehledný srovnávač více než desítky studentských bankovních kont, který vám zobrazí nabídku konkrétní banky, stačí jen rozkliknout políčko Více informací.

Podmínky pro založení studentského účtu
Veškerá kritéria pro založení účtu si určují jednotlivé banky a v zásadě se od sebe navzájem trochu liší. Většinou ale počítejte s nutností předložit bance potvrzení o studiu nebo kartu ISIC. Věková hranice je většinou bank stanovena na 26 let, výjimky však povolují hranici 30 let.

Pokud již banku mám, ale nevyhovuje mi
I jako studující můžete mít založený běžný účet v bance, aniž by vám bankovní úředník možnost založit si studentský účet předem nabídl. V takovém případě přichází v úvahu jednoduché řešení a tím je změna typu účtu ve své domácí bance, nebo přechod k bance nové. Zákon o bankovnictví je v tomto ohledu poměrně vstřícný a stanoví, že 15 dní po oznámení odstoupení od smlouvy, má banky povinnost účet svému klientovi zrušit. Ačkoliv si banka v některých případech za tento úkon může účtovat manipulační poplatek, dobře promyšlená změna se vám v dlouhodobém horizontu vyplatí. A navíc, nová banka se vám většinou o celou záležitost rychle a profesionálně postará.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek