Jak se dnes mění mobilní operátor

Sdílet článek

Co šlo dříve velmi obtížně, je v dnešních dnech možné doslova na počkání. Tato věta samozřejmě platí v mnoha oblastech každodenního života, například při touze změnit mobilního operátora ale jen částečně. Potrvá to stále relativně dlouho, naštěstí u většiny operátorů nebudete muset platit žádné poplatky navíc.

Pokud nemáte podepsanou smlouvu, nehrozí žádné sankce navíc

Když nedodržíte smluvní podmínky, což vlastně naplníte při přechodu ke konkurenci, bude následovat pokuta. Většina operátorů vám vyměří nejčastěji zhruba pětinu částky, kterou ještě zbývá v rámci měsíčních paušálů uhradit. Pokud se rozhodnete pro změnu v nevhodný čas, půjde o pokutu v řádu tisícovek – a pozor – s tímhle už nehnete, ze zákona je možné při rozchodu se stávajícím operátorem podobné sankce naúčtovat.

Pokud nejste spokojeni se službami stávajícího operátora, řešte to nejprve návštěvou pobočky, kde jemně naznačíte, že můžete odejít ke konkurenci. Zaměstnanci na pobočkách budou jednat podle zavedených šablon, mají připravenu „podpultovou“ nabídku, která vás má přesvědčit, abyste dali této firmě ještě jednu šanci. Nikdo vás ale nemůže u daného operátora držet násilím…

Bez závazků odejdete klidně hned, pohledávky však musíte samozřejmě uhradit. O2 vám umožní hradit dluh v měsíčních splátkách, jiní operátoři naúčtují jednu fakturu, jíž musíte neprodleně uhradit. Pokud používáte předplacenou kartu, nevyužitý kredit propadá ve prospěch operátora. Tedy pokud jej nevyužijete. Možností je hodně, například krátkodobé předplatné tisku, kredit pro stahování obsahu na různých serverech a podobně.

Při změně operátora bude nutné požádat o uvolnění čísla. Tato lhůta se od února 2018 podstatně zkrátí, a sice na pouhých deset kalendářních dnů. Během výpovědi obdržíte ČVOP, což je autorizační kód s platností šedesáti dnů, díky němuž můžete přejít k jinému operátorovi. Přenos čísla trvá asi čtyři dny, k podpisu nové smlouvy je zapotřebí jen občanský průkaz. Získáte novou SIM kartu a vše půjde jako dříve. Přenos čísla je u většiny operátorů bezplatný, jen O2 účtuje 99 korun. Nová SIM karta pak vyjde maximálně na stokorunu.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek