Nebankovní půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. Toto okřídlené úsloví by se určitě ve světě úvěrů dalo beze zbytku použít. Pokud si totiž půjčíte peníze velmi účelně a máte dobře promyšleno, jak splácet, můžete si ušetřit hodně starostí. Když však požádáte o úvěr na věc, kterou vlastně ani moc nepotřebujete a následně nemáte dostatek prostředků na splácení, dostáváte se úspěšně do spirály, která může skončit exekučním řízením. Takže jak se nestát otrokem světa nebankovních půjček?
Půjčujte si peníze jen v nezbytně nutných případech
Pokud půjčkou řešíte otázku budoucího bydlení nebo třeba pořídíte automobil, kterým se budete každý den vozit do práce, rozhodně to není chyba. Mladí lidé, kteří nemají naspořené statisíce korun, se často k něčemu podobnému dříve nebo později odhodlat dokonce musí. Samozřejmě je to důležitý životní krok, který je potřeba důkladně promyslet, ale vůbec se k němu nepropracovat je vlastně ještě horší. Obecně vzato, půjčky by měly řešit naplnění některé ze základních životních potřeb.
A na co je ještě rozumné si půjčovat?
- Postihnou vás nečekané zdravotní problémy a musíte financovat léčbu. V takových případech jde rozhodně všechno stranou, a pokud není naspořena relativně vysoká částka, půjčit si musíte.
- Spravedlivé vypořádání majetkových poměrů po dědictví. Někdy se stává, že musíte vyplatit spoludědice z bytu, kde žijete. A v takovém případě je lepší jednat rychle, aby nenastaly komplikace.
- Pokud máte pečlivě připravený podnikatelský plán a rozhodli jste se z pozice zaměstnance přesunout do světa drobných živnostníků, není proč váhat. V budoucnu byste mohli vydělávat mnohem více peněz.
Samozřejmě však existují i zcela zbytečné půjčky. Vysoké úroky, které platíte za něco, co vlastně ani nepotřebujete. Například – bez televizního přijímače se obejde jen málokdo, ale skutečně musíte pořizovat na splátky i sušičku prádla? Musíte jet letos bezpodmínečně na zahraniční dovolenou, nestačilo by pro jednou třeba jen Máchovo jezero? Existuje vysoká pravděpodobnost, že brzy přijdete o práci a nebudete mít následně půjčku z čeho splácet? V těchto případech je dobré si půjčku dvakrát rozmyslet a raději smlouvu o ní vůbec nepodepisovat. Jinak hrozí, že roztočíte dluhovou spirálu, z níž je v lepším případě cesta jen díky takzvanému osobnímu bankrotu.
Následující rady vám možná pomohou lépe rozvážit, kde a jak si výhodně půjčit, pokud je to třeba.
- Půjčka v bance je sice o delším čekání, ale zaplatíte zpravidla méně na úrocích. Možná nebude nejlepším řešení celé situace nebankovní sektor vůbec oslovovat. Úroková sazba je někdy až astronomická.
- Úroková míra je jedním z nejdůležitějších ukazatelů. Všímejte si i RPSN (roční procentní sazby nákladů), jednoduše díky této cifře vypočtete, o kolik meziročně přeplatíte jistinu půjčky. Zahrnuje totiž i případné poplatky s úvěrem spojené.
- Prohlédněte si více nabídek na trhu. Nikde není psáno, že půjčku musíte sjednat u společnosti, která má nejbombastičtější reklamu v médiích. Využít srovnávače rozhodně není od věci.