Jak ušetřit za vytápění i bez změny dodavatele?

Sdílet článek

Fond oprav, elektřina, ale i vytápění. Položky, které nelze v rodinném rozpočtu přehlédnout, každý měsíc totiž mohou v součtu znamenat i několikatisícové výdaje. Nemusíte přitom vždy změnit dodavatele, protože cesta k úsporám může být vlastně dost snadná. A proč si nenechat těch pár tisíc ročně v kapse, že?

Pár jednoduchých rad se vždycky hodí, výdajů navíc je přeci škoda

V přetopené místnosti se nebudete cítit dobře. Byt ve starším paneláku nebo rodinný dům, který má dobře izolovanou fasádu, nebude potřebovat tolik tepla. Topení proto můžete na noc vypnout a zapojit do akce až v ranních hodinách, teplota se totiž během nočních hodin sníží jen velmi mírně. Raději místo neustálého topení na nejvyšší výkon utěsněte okna, samolepící izolační pásky odvedou skutečně skvělou práci. S určitými tepelnými ztrátami se asi bude nutné smířit, vše špatné je ale pro něco dobré – cirkulace vzduchu v místnosti je tak lépe zajištěna.

Větrání? Samozřejmě, to je přímo nutností. Během letních měsíců, v době úmorných veder, máme často ventilku otevřenou prakticky 24/7. Čerstvý vzduch a tím pádem i přísun kyslíku, je prostě zapotřebí. Můžete si pořídit detektor oxidu uhličitého, ale také se řídit jednoduchým pravidlem. Větrejte několikrát denně, ale krátce – prostě tak, aby se vzduch v místnosti stihl vyměnit a současně jste nezmrzli.

Pokud máte okna směrem na jih, využijte také teplo, co se k vám dostane právě touto cestou. Proč ignorovat sluneční paprsky? Odhrňte záclony a závěsy a nechte slunce vyhřívat byt. Je to totiž zdarma, stát ani nikdo jiný vám za tento zdroj tepla nic nenaúčtuje. Zatím. Nastavte si také termostat, který sníží teplotu v místnosti v době, když nikdo nebude doma. Před topnou sezonou odvzdušněte radiátory a už vůbec na jejich horkých žebrech nesušte prádlo, docházelo by ke zbytečným energetickým ztrátám.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek