Jak velký je majetek členů kabinetu Donalda Trumpa?

Sdílet článek

Budoucí americký prezident Donald Trump, jenž americké voliče přesvědčil tím, že se prezentoval jako bojovník proti stávajícímu establishmentu a zastánce chudých, se dostává do paradoxní situace. Dalo by se totiž říct, že jeho nadcházející vládní kabinet se sestává z bohaté americké elity. Souhrný majetek kandidátů na vládní a ministerské funkce dosahuje výše 35 miliard dolarů a s přehledem by překonal bohatství většiny států světa.

V novém a ještě neoficiálně potvrzeném kabinetu by měli dle serveru Politico.com usednout ropný magnát Harold Hamm (výše majetku 15,3 miliardy dolarů), Betsy DeVosová (výše majetku 5,1 miliardy dolarů), kandidát na ministra obchodu a investor Wilbur Ross (výše majetku 2,9 miliard dolarů), kandidát na ministra financí a bývalý investiční bankéř Steven Mnuchin (výše majetku 46 milionů dolarů), Andrew Puzder (výše majetku 4,4 milionů dolarů) či bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani (výše majetku ve vyšších desítkách milionů dolarů).

Na obranu Donalda Trumpa, jehož majetek se odhaduje na 10 miliard dolarů, lze uvést, že bohatí lidé nejsou v americké vysoké politice nic nového. V minulosti, v administrativě George W. Bushe, působil jako ministr financí Henry Paulson, jehož majetek dosahoval výše 92 milionů dolarů. Ministra obchodu dělal v Obamově kabinetu Penny Pritzker, který přiznal majetek ve výši atronomických 2 miliard dolarů.

Donald Trump dnes také prohlásil:

„Odejdu ze svého byznysu, abych se mohl plně soustředit na vedení země a abych mohl učinit Ameriku opět velkou! Nejsem k tomu vázán zákonem, ale cítím, že je velmi důležité, abych jako prezident nebyl žádným způsobem ve střetu zájmů,“ prohlásil. Dle agentury Reuters ale nevysvětlil, co přesně se svým majetkem podnikne.

Sdílet článek