Jak vybrat běžný účet? Na co se dívat a na co si dát pozor?

Sdílet článek

Dnešní době doslova vévodí bezhotovostní převody peněž. Mnozí zaměstnavatelé dokonce ani neumožňují výplaty v hotovosti. Z toho všeho plyne, že běžný účet je dnes naprostou samozřejmostí. Pakliže si jej vybíráte poprvé nebo chcete-li přejít od stávající banky k jiné, přinášíme vám pár praktických informací.

Běžné účty nabývají nejrůznějších podob. Abyste však nevsadili na špatného koně v tomto segmentu, měli byste se řídit několik základními radami.

Zjistěte si nejprve něco o bance

Určitě se vyplatí využívat služby bankovní instituce, která vám nabídne dostatečné zázemí, a to jak z pohledu poboček, tak například i bankomatů. To vše v závislosti na tom, jak často tyto služby budete využívat.

Na škodu není ani nahlédnutí do hospodaření bankovní instituce, o čemž vám více napoví zveřejňované zprávy banky o celkovém zisku a podobně.

Chcete účet pro sebe nebo pro děti?

Důležitou roli hraje také fakt, kdo bude majitelem, potažmo uživatelem účtu. Na trhu jsou totiž nejenom osobní účty. Narazit můžete i na dětský účet, k němuž se samozřejmě pojí řada výhod vzhledem k věku dítěte.

Nejpodstatnější budou jistě náklady na provozování, potažmo využívání bankovního účtu.

  • Poplatky za vedení
  • Poplatky za výběry z domácích a cizích bankomatů
  • Poplatky za tuzemské a zahraniční platby

Dnešní trh okupuje spousta bank, jež si za tyto úkony neúčtují v podstatě žádné peníze navíc. Jedinou podmínkou může být snad jen požadavek na minimální měsíční příjem na účet, což bývá obvykle výplata klienta.

Zbystřit byste měli také při nabídce platebních a kreditních karet. Především z pohledu, kolik jich můžete získat bezplatně. I v tomto směru jde o to, kdo je bude využívat a v jaké míře. Často lze narazit na příjemné benefity související s jejich pravidelným užíváním.

Bankovní účet, který vydělává

Až na několik výjimek jsou osobní účty spojeny s nulovou úrokovou sazbou, co se zhodnocení zůstatkové částky týče. Tento fakt ale mohou změnit spořicí účty, u nichž máte garanci alespoň nějakého navýšení vašich úspor. Pozor si však dejte na to, že v jejich případě nemůžete plnohodnotně využívat řady služeb, jako je tomu u běžného účtu.

Při volbě osobního účtu vždy zohledněte své platební návyky a potřeby. Tomu by měl odpovídat váš výsledek. K jeho výběru vám dopomohou nejrůznější srovnávací servery, kde na jediném místě naleznete přehledný seznam všech bankovních účtů.

5/5 - (2 votes)
Sdílet článek