Jaká byla výše pokut pro nepoctivé poskytovatele úvěrů?

Sdílet článek

ČOI, nebo-li Česká obchodní inspekce, pro poctivé podnikatele jen otravný hmyz, který rozdává pokuty za nesmysly a její kontroloři jsou papežtější než papež. Avšak najdou se i světlé stránky této instituce. Tak například, když pokutují nepoctivé poskytovatele a zprostředkovatele nebankovních úvěrů. Loni, tedy v roce 2016, provedla ČOI 194 kontrol a uložila 47 pokut ve výši 5,5 milionů korun. Přímé porušení zákona zjistila v pětině případů.

U 12 kontrolovaných hříšníků inspekce zjistila pochybení týkající se obsahových náležitostí reklamy spotřebitelského úvěru. Ve 14 případech pak zprostředkovatel v dokumentaci a reklamě neuvedl rozsah svých oprávnění, zejména pro kolik věřitelů zprostředkovatelskou činnost vykonává.

Dále bylo v 33 případech zjištěno klamavé konání, tedy že zprostředkovatel poskytoval nepravdivé informace a 53 krát bylo zjištěno porušení zákazu používání nekalých obchodních praktik.

Z provedených kontrol tedy vyplývá, že stále existují nepoctivý poskytovalé a zprostředkovatelé, proto je dobré si před podpisem dokumentů vzít čas na rozmyšlenou a vše si v klidu přečíst. A hlavně nic neplatit předem. O tom, že tyto příklady existují se můžete dočíst i zde, v naší diskuzi – Podvodné půjčky, která upozorňuje na nepoctivé poskytovatele půjček.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek