Jaké byly nejrychleji rostoucí kryptoměny v roce 2017?

Sdílet článek

O digitálních měnách bylo již napsáno hodně, dokonce i tuzemská média se této problematice věnují opravdu do značné míry. Synonymem pro digitální měnu je jistě Bitcoin, bylo by však krátkozraké, abychom si nezmínili i další podobná platidla. Některé kryptoměny totiž mohou být hodně známé, nedosahují ale takového zhodnocení, jako jejich konkurence. Nejvýkonnější digitální měnou za rok 2017 je Ripple, kde zhodnocení dosáhlo úctyhodných šestatřiceti tisíc procent.

Bitcoin sice pokořil rekordní hranici, absolutní vítěz ale pochází z USA

Je pravdou, že legendami opředený Bitcoin dosáhl v uplynulém roce na celkové zhodnocení o více než tisíc procent. V žebříčku nejvýkonnějších digitálních měn se ale umístil až na poměrně nelichotivé čtrnácté příčce. Hned po Bitcoinu a Ethereu má největší tržní kapitalizaci Ripple, který má ale nízkou míru decentralizace. Výhodou je tu ale stále rychlost transakcí, ačkoliv aktuální hodnota jedné mince dosahuje necelých tří dolarů, celkový nárůst hodnoty za rok 2017 činil 36018 %!

Velmi zajímavého zhodnocení se dočkala i měna nazvaná NEM, která je vytvořená v programovacím jazyce Java a funguje již od jara 2015. Jedna mince je aktuálně dostupná za méně než půl druhého dolaru, ale nárůst hodnoty za uplynulý rok činí 29842 procent. Třetí místo pak obsadila kryptoměna nazvaná Ardor, která je relativní novinkou na trhu, spatřila totiž světlo světa „až“ v listopadu 2017. Hodnota jedné mince je sice necelé dva dolary, vzestup hodnoty o 16809 % však vypadá skutečně závratně.

Dařilo se i známějším měnám, například Ethereum dosáhlo na zhodnocení ve výši 9162 %, Litecoin si připsal 5046 %. Vedle těchto závratných cifer vypadá Bitcoin se svými 1318 procenty jako jakýsi chudý příbuzný, připomeňme si ale, že i přes poměrně časté výkyvy se již podařilo prolomit hranici patnácti tisíc amerických dolarů za jedinou minci.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek