Jaký je rozdíl? Kreditní a debetní karty.

Sdílet článek

Bezhotovostní platební styk už dnes není žádnou exotickou novinkou, ale celosvětovým standardem, se kterým se setkala už naprostá většina z nás. Ve spoustě obchodů už nemusíme mít peníze reálně u sebe, stačí mít kartu k účtu a můžete platit jednoduše bezhotovostně. Lidé si ale často stále pletou kreditní a debetní karty a vznikají jim z toho více či méně nepříjemné záležitosti.

Debetní karta je něco, co má snad každý

Debetní karta je základem, který dnes dostanete k téměř každému bankovnímu účtu, který si založíte. Jedná se o kartu, jejímž prostřednictvím můžete disponovat se všemi penězi, které máte momentálně na účtu. Můžete touto kartou platit u obchodníka, s většinou karet také na internetu, a také vybírat peníze z bankomatu.

Oproti tomu karta kreditní je vystavena ke speciálnímu kreditnímu účtu a je vlastně druhem revolvingového (opakujícího se) úvěru. Peníze, které skrze ni utratíte, nemusíte mít v tu chvíli reálně na svém běžném účtu. Utrácíte peníze banky a ty tam následně ve smluveném období zase vracíte.

Kreditní karty mají své nesporné výhody

U kreditních karet je výhodou bezúročné období. Pokud během něj stihnete vrátit peníze zpět, nezaplatíte za jejich využití žádný úrok, což se opravdu vyplatí. Pokud to ovšem nestihnete, počítejte s tím, že úroková sazba u kreditních karet je poměrně vysoká.

Nákladné je také vybírání z bankomatu prostřednictvím kreditní karty. Za to se vám často z účtu strhne poměrně vysoká částka. Kreditní karta k výběrům neslouží, snad jen v případě té opravdu nejnutnější nouze, jinak ale rozhodně ne.

A když už jsme nakousli úvěry, proč nezmínit ještě ten, který patří k nejpopulárnějším a nejschvalovanějším? Jedná se o kontokorentní úvěr. Zjednodušeně řečeno je to povolené přečerpání zůstatku na vašem účtu do mínusu. Kontokorent má tedy sloužit jako finanční rezerva. Samozřejmě že z čerpaných peněz se platí úroky, a často platíte i mírný poplatek za to, že vám ho banka zpřístupní a vede. Měl by však sloužit opravdu jen jako nejnutnější rezerva, protože pokud ho budete čerpat dlouhodobě, stane se nevýhodným a zaplatíte z něj poměrně vysoké úroky.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek