Kdy začít s dětským kapesným a kolik dávat studentům střední školy?

Sdílet článek

Dítě a peníze, to je otázka, se kterou je vhodné začít doslova od kolébky. Nikdy není dost brzy naučit děti základům finanční gramotnosti, do dluhové pasti přeci spadnout nemusí každý. První kapesné by mělo přijít v době, kdy se naše ratolesti učí počítat, symbolická částka určitě postačí. Pár desetikorun ale už nebude stačit středoškolákům, kteří mají různorodé zájmy a podstatně vyšší výdaje. Přimět dítě k tomu, aby si na vysněnou věc samo vydělalo, je ale bezesporu prioritou každého zodpovědného rodiče…

Děti si musí uvědomit hodnotu peněz, kapesné je výchovná záležitost

Čím dříve přijde dobrá orientace ve světě financí, tím také lépe. Ve školních osnovách není v podstatě nic, v tomto směru se tedy musí vynasnažit rodina. Samotná hodnota kapesného je individuální, existují ale určitá doporučení odborníků. První kapesné s nástupem do školy by mělo být v řádu nižších desetikorun týdně, druhý stupeň ZŠ pak určitě uvítá i měsíční frekvenci plateb, vlastně podobně jako u našich výplatních pásek.

Odrostlejší děti by se také mohly částečně podílet na osobních výdajích právě z kapesného, může jít třeba o účet za telefon. Hodnota kapesného je obecně individuální, záleží na tom, jaké má rodina ekonomické možnosti, ale také platí, že dítě by se nemělo rozmazlovat. I středoškolákovi postačuje finanční hotovost v řádu stokorun měsíčně, o tisících si může snít až na případné brigádě – bude to ostatně dobrá životní motivace. Na vysoké škole pak už platí, že drtivá většina studentů si nějak přivydělává. Někteří rodiče drží zásadu, že od osmnáctých narozenin nebude z jejich kapsy ani koruna, jiní jsou štědřejší. Studentský život je mnohdy náročný, a hlavně finančně nákladný, tudíž jistě není od věci přilepšit. Kapesné může přesáhnout i tisícikorunovou hranici, může částečně posloužit i na uhrazení nákladů na bydlení.

4.5/5 - (2 votes)
Sdílet článek