Krok za krokem: jak probíhá nákup auta na splátky?

Sdílet článek

V následujícím článku se dozvíte, jak probíhá nákup auta na splátky krok za krokem a co byste měli zvážit předtím, než se rozhodnete pro tuto možnost.

Pokud chcete koupit auto, ale nemáte dostatek finančních prostředků na pořízení za jednorázovou cenu, může být volba nákupu na splátky pro vás výhodná. Při této formě nákupu budete platit měsíční splátky, které budou obsahovat úrok a mohou být vyšší než kdybyste auto zaplatili za jednorázovou cenu. Přesto může být koupě auta na splátky přijatelnou a výhodnou volbou pro někoho, kdo potřebuje mít větší částku volnou pro jiné výdaje.

Jak začít?

Prvním krokem při nákupu auta na splátky je výběr vozu, který vám bude vyhovovat. Měli byste zvážit faktory jako velikost, výkon, spotřebu paliva a cenu. Je také důležité zjistit, zda má vůz dobrou pověst a zda je spolehlivý.

Dalším krokem je výběr splátkového programu. Existuje mnoho různých možností, takže je důležité porovnat ceny a podmínky jednotlivých programů a zjistit, který je pro vás nejvýhodnější. Měli byste zvážit faktory jako výši měsíční splátky, délku splácení, úrokovou sazbu a případné poplatky spojené s programem.

Při samotném nákupu auta na splátky budete potřebovat doložit určité doklady, jako je například občanský průkaz a potvrzení o příjmu. V některých případech může být také vyžadováno zajištění, například zástava nemovitosti nebo ručení třetí osobou.

Pokud budete splňovat podmínky daného splátkového programu a mít potřebné doklady, můžete očekávat, že vám bude nabídnuta smlouva o nákupu auta na splátky. Je důležité si smlouvu pečlivě přečíst a zvážit všechny podmínky, než ji podepíšete.

Po podpisu smlouvy a úhradě první splátky můžete očekávat předání auta a klíčů. Je důležité zajistit si pojištění vozu a zaregistrovat ho na své jméno. Poté můžete vyrazit na cesty a užívat si své nové auto.

Spotřebitelský úvěr na auto: výhody a nevýhody – kdy si tento finanční produkt zvolit?

Spotřebitelský úvěr na auto je finanční produkt, který je určený pro nákup osobního automobilu nebo jiného spotřebního zboží. Poskytovatelem tohoto úvěru může být banka nebo nebankovní společnost. Při spotřebitelském úvěru na auto budete platit měsíční splátky, které budou obsahovat úrok a budou po celou dobu splácení úvěru stejné.

Výhody spotřebitelského úvěru na auto:

 • Můžete si koupit vyšší model nebo větší auto, než byste mohli zaplatit za jednorázovou cenu.
 • Můžete si nastavit délku splácení a výši měsíční splátky podle svých možností.
 • Můžete využít nižší úrokovou sazbu, pokud máte dobrý úvěrový rating nebo pokud se rozhodnete zajistit úvěr zástavou nemovitosti.

Nevýhody spotřebitelského úvěru na auto:

 • Přeplatíte automobil o výši úrokové sazby
 • Úroková sazba není tak nízká jako třeba u hypotéky
 • Může vám být úvěr zamítnut, pokud nemáte dostatečně dobrý úvěrový rating nebo pokud nemáte dostatečné příjmy na splácení úvěru.
 • Můžete se dostat do finančních problémů, pokud nebudete schopni splácet měsíční splátky nebo pokud vám dojde příjem.

Spotřebitelský úvěr na auto může být dobrou volbou pro někoho, kdo nemá dostatek finančních prostředků na pořízení auta za jednorázovou cenu, ale má dostatečné příjmy na splácení úvěru. Měli byste si ale být vědomi toho, že budete platit vyšší úroky a celkově více za auto, než kdybyste ho zaplatili za jednorázovou cenu. Je tedy důležité pečlivě zvážit, zda si spotřebitelský úvěr na auto můžete dovolit a zda je pro vás tato možnost výhodná. Měli byste také porovnat ceny a podmínky různých poskytovatelů úvěrů a vybrat ten, který je pro vás nejvýhodnější.

Operativní leasing na auto: výhody a nevýhody – kdy si tento finanční produkt zvolit?

Operativní leasing na auto je forma financování, při které si pronajímáte auto na určitou dobu za měsíční platby. Po skončení leasingu musíte auto vrátit. Operativní leasing je obvykle poskytován leasingovou společností nebo autorizovaným prodejcem vozů.

Výhody operativního leasingu na auto:

 • Nemusíte se starat o servis a údržbu vozu, protože to zajišťuje leasingová společnost.
 • Můžete si vybrat novější model nebo vyšší výbavu, než byste si mohli dovolit zaplatit za jednorázovou cenu.
 • Můžete si nastavit délku leasingu a výši měsíčních splátek podle svých možností.

Nevýhody operativního leasingu na auto:

 • Můžete mít omezené možnosti při volbě modelu nebo výbavy, protože budete muset splňovat podmínky leasingové společnosti.
 • Můžete mít vyšší měsíční splátky než při nákupu auta na splátky nebo při úvěru

Rozdíl mezi finančním a operativním leasingem?

Operativní leasing (OL) je pro společnosti s více vozy (3 a více) finančně výhodnější díky flotilovým slevám, které leasingové společnosti nabízejí a dále díky daňovému zvýhodnění. OL se považuje za službu a v současné daňové úpravě lze celou splátku OL dávat do daňových odpisů, zatímco u finančního leasingu (FL) to není možné.

U OL vozidel, která jsou poskytována zaměstnancům k soukromému použití, je navíc třeba zúčtovat soukromé kilometry a odvádět daň za soukromé účely užití. Při OL není navíc často požadována akontace, což může být výhodné pro společnosti, které nechcejí vázat své finanční prostředky do neziskového majetku. Díky tomu, že vozidlo je v majetku leasingové společnosti a nikoliv klienta, může společnost ušetřit na zaměstnávání lidí, kteří se o tuto agendu starají. Výhodnost OL silně závisí na počtu vozidel ve fleetu a výhodné je až od většího počtu vozidel. Při větším počtu vozidel se navíc rozšiřuje i širší celková nabídka služeb spojených s OL, jako jsou poskytnutí vozidla a servisního plánu, tankovací karty, asistenční služby a telematika pro vedení knihy jízd.

Naopak finanční leasing (FL) je vhodnějším řešením pro soukromé osoby. Díky poslední daňové reformě a dalším faktorům je pro všechny podnikající subjekty většinou výhodnější OL s výjimkou společností, které chtějí vozy využívat déle než 5 let.

Mohu prodat své auto, i když jsem si na něj půjčil peníze? Budu muset ručit autem při prodeji?

Ano, můžete auto prodat, i když jste si na něj půjčili. Půjčka na auto je obvykle úvěrem, který se vztahuje na konkrétní věc (auto), a tato věc se stává zástavou úvěru. To znamená, že pokud byste auto prodali nebo byste nespláceli půjčku včas, mohl by vám úvěr poskytující subjekt (banka nebo jiná finanční instituce) auto odebrat jako splátku úvěru.

Pokud se rozhodnete auto prodat, je třeba zajistit, abyste půjčku splatili nebo se dohodli s novým majitelem na převzetí splátek. V takovém případě byste auto nemuseli ručit, ale je třeba s novým majitelem projednat podmínky převzetí úvěru a zajistit, aby vše proběhlo v pořádku. Doporučujeme tedy kontaktovat úvěr poskytující subjekt a projednat s ním podmínky prodeje auta a převzetí úvěru novým majitelem.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek