Na co si dát pozor, když pořizujeme družstevní bydlení?

Sdílet článek

V dnešní době nemusí být vždy snadné, zejména pro mladé, dosáhnout na vlastní bydlení. Jistou možnost však skýtají družstevní byty, které mohou posloužit i jako startovací. Obecně jsou dostupnější a levnější, při jejich pořízení pak například není nutné platit daň z převodu nemovitosti. Je tu však několik rizik, na které je třeba si dát dobrý pozor. Jedině pak budete s výběrem spokojeni. Takže co si přesně pohlídat?

Peníze jedině advokátovi nebo notáři, jejich úschova je jistotou

Pokud necháte finanční hotovost, která bude posléze vyplacena za družstevní podíl, v úschově advokátní nebo notářské kanceláře, děláte určitě dobře. Nikam se neztratí, prodávající je dostane, až když budou na vás jako na kupujícího převedena všechna členská práva daného družstva. Pečlivě si pročtěte také smlouvu, ověřte si u družstva, že prodávající zde má skutečně podíl – teoreticky může zkoušet prodat jej opakovaně. Ve smlouvě musí být uvedeny všechny náležitosti, samozřejmě včetně ceny za převod nebo termínu, kdy má být bytová jednotka vyklizena a připravena pro nastěhování nového majitele. Kupovat zajíce v pytli, to je něco, co opravdu nepotřebujete, že?

Družstevní byt máte de facto v nájmu od družstva jako řadový člen. Nejste vlastníkem nemovitosti, jako v případě bytu v OV. Administrativa ale bude rychlejší, nikdo nebude chtít znalecké posudky pro účely katastru. To ale neznamená, že máte nutně jednat na vlastní pěst a lehkomyslně. Prověřte si, jak bytové družstvo reálně hospodaří, projděte si dostupné reference, zjistěte si, jak to může být v budoucnu s případným převodem bytového jednotky do osobního vlastnictví. Pozor také na dluhy! To platí nejen pro družstvo jako celek, ale třeba i pro dodávky elektřiny, které distributor přerušil kvůli dluhům předchozího majitele elektroměru. Vše se vyplatí ověřit předem, nebudete pak ničím zvláště překvapeni…

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek