Na co si dát pozor při uzavírání smlouvy o půjčce

Sdílet článek

Pokud si půjčujete peníze, musíte vědět, k jakému účelu to bude – a měl by být samozřejmě účelný. Úvěr na zahraniční dovolenou není zrovna rozumným, ale půjčit si finanční obnos na koupi ojetého vozu, kterým budete každé ráno jezdit do práce, už zní podstatně lépe. V každém případě si dejte pozor, kde si vlastně půjčujete. Uzavření smlouvy o půjčce totiž má svá rizika, nad nimiž není radno mávnout rukou. Jaká nebezpečí na nás tedy mohou ve světě nebankovních úvěrů čekat?

Podpis smlouvy? Nejprve si vše důkladně přečtěte

Zjistěte si, s kým máte tu čest. Pokud si nepůjčujete v bance, kde máte dlouhá léta vedený osobní účet, musíte si poskytovatele jaksepatří prověřit. Pročtěte si informace na diskuzních fórech napříč celým světem internetu, právě ty totiž mohou být dobrým argumentem, proč danou firmu preferovat – nebo se jí raději obloukem vyhnout. Několik málo negativních hodnocení je statistická chyba, ale pokud se záporné reference množí nečekaně rychle, je třeba zbystřit, protože tady prostě něco nehraje. Nakonec, dělá se to vždy a všude, že?

Klíčem k výhodným podmínkám jsou:

Nízké úroky rozhodně nejsou všechno, na to myslete hned v první řadě. Sledujte raději RPSN (roční procentní sazbu nákladů), což je ukazatel, který řekne mnohem více. A to i proto, že jsou v něm započteny i případné poplatky. Jednoduchým početním úkonem si pak zjistíte, o kolik meziročně přeplatíte jistinu půjčky. A o to tu přeci jde především, nalákat na rekordně nízký úrok umí každý poskytovatel, ale o poplatku za vedení úvěrového účtu se už raději taktně pomlčí.

Pečlivě porovnávejte nabídky s konkurencí

Půjčka znamená zpravidla několikaletý splátkový cyklus, kterému se prostě nevyhnete. Refinancování je samozřejmě možné, ale proč se mu nevyhnout a nevybrat si správně už napoprvé? Porovnáním vyhlédnuté nabídky s konkurencí není přeci žádný zločin, naopak, je to ve vašem nejlepším zájmu, vše si musíte pečlivě ověřit. Nejvýhodnější nabídka na trhu není ta s nejbombastičtější reklamou, často se až nápadně podobá šedivé myši v koutku.

Velký pozor si musíte dát také na poznámky drobným písmem. V nich jsou často uvedeny informace, které byste měli vědět už v první řadě, nikoliv je zjišťovat až dodatečně po podpisu. Nenechte se nikým do ničeho tlačit, důležité je vše důkladně pochopit – pokud něčemu ve smlouvě nerozumíte, musí vám to poskytovatel půjčky důkladně vysvětlit. Pokud se setkáte s nabídkou půjčky, kde se neuvádí RPSN (což je nutností ze zákona) nebo jsou podmínky půjčky až nápadně jednoduché a slibují modré z nebe, raději dejte ruce pryč. Můžete se totiž snadno napálit…

5/5 - (4 votes)
Sdílet článek