Náhradní volno od zaměstnavatele, kdy jej můžeme využít?

Sdílet článek

Ze zákona máme nárok na jeden den dovolené za každých dvanáct odpracovaných kalendářních dnů. Vychází tedy, že v průměru můžeme za rok čerpat čtyři týdny volna, s tím, že některé firmy dopřávají svým zaměstnancům i benefity v podobě sedmidenní pauzy navíc. Ale jak je to s náhradním volnem? Kdy na něj máme podle platné legislativy nárok a kdy naopak vše záleží spíš na benevolenci zaměstnavatele?

Čeká vás pohřeb nebo svatba? Volno může být dvoudenní

Na vlastní svatební obřad máte za zákona nárok dvoudenního volna, totéž platí o pohřbech nejbližších příbuzných (dítě, partner, rodič). Proplacen však bude jen jeden den. Jednodenní volno připadá v úvahu tehdy, pokud jde o pohřeb někoho z širšího příbuzenstva, další den navíc jen v případě, že sami pohřeb organizujete. Pokud jde o kolegu ze zaměstnání, záleží samozřejmě na schválení zaměstnavatele – ten by ale měl v zájmu dobrých vztahů na pracovišti určitě vyhovět.

Pokud jdete k lékaři, dostanete placené volno. Posud je vše v pořádku, nelze nic namítat, nicméně samozřejmě půjde jen o takzvaně „dobu nezbytně nutnou k návštěvě ordinace“. Kromě ošetření v případě pracovního úrazu nebo preventivní prohlídky je možné proplatit i další volno, které dostanete třeba kvůli očkování. Tehdy však jasně platí, že lékařský úkon musí přímo souviset s výkonem vašeho povolání.

Kdy vám ještě musí zaměstnavatel schválit osobní volno?

Existuje nárok na placené i neplacené volno. Pokud jde o druhou variantu, bude zaměstnavatel pravděpodobně benevolentnější. Musí vám však vyhovět tehdy, když jde o doprovod dítěte k lékaři nebo stěhování se (tehdy až dva celé dny). Jeden příklad za všechny, placené volno dostanete při odvozu partnerky do porodnice – pokud ale chcete být přímo u porodu, jde už o čas, který vám zaměstnavatel není povinen proplatit.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek