Nákupování na Aliexpress.com 2020

Sdílet článek

Nevadí vám, pokud si na dodání určitého zboží z internetového obchodu počkáte trochu déle? To vše za cenu značných úspor, v některých případech bude poštovné zcela zdarma. V podobném případě byste měli zvážit nákupy v zahraničních e-shopech, prim tu hraje například čínský Aliexpress. Miliony položek zaručují špičkový výběr, ceny jsou v porovnání s tuzemskými obchody také bezkonkurenční.

Stačí se jen registrovat, výhodou je menu plně v češtině

Registrujete se – a můžete vybírat. Při samotné registraci budete potřebovat špetku angličtiny, Google překladač ale zajistí, že se budete dobře orientovat nejen při výběru zboží. Nastavit si můžete i libovolnou měnu, někdo je zvyklý počítat vše v našich korunách, jiný už přivykl euru nebo americkému dolaru.

Platit za zboží je nutné vždy předem, na Aliexpressu je však propracovaný systém, který odfiltruje podvodníky. Pokud objednávku nedostanete do určitého data, stačí podat stížnost a dostanete své peníze zpět. Platbu totiž dostane obchodník až tehdy, kdy potvrdíte, že zboží v pořádku dorazilo. Tento jednoduchý fígl zamezuje problémům s objednávkou. Prakticky vůbec nejvýhodnější bude klasická platba kartou, za níž si AliExpress nenaúčtuje žádný další poplatek. U větších objednávek, nad hranicí dvaceti amerických dolarů (tj. zhruba pěti stokorun), je možný i bankovní převod.

Platba kartou je samozřejmě bezpečná, není se čeho obávat. Funguje to naprosto stejně, jako u tuzemských e-shopů, Aliexpress pečlivě ověří kartu a teprve poté může obchodník začít s přípravou k odeslání objednávky. Nastává však ještě jeden problém, a sice placení DPH a cla. Jaká jsou tu pravidla?

Clo a DPH počítejte jen u větších zásilek, například elektroniky

DPH zaplatíte až tehdy, když hodnota zásilky překročí hranici dvaadvaceti eur. V tomto případě se platí DPH ve výši 21 %. Problém pak může nastat se clem, které se počítá u objednávek v hodnotě nad 150 eur. Drtivou většinu balíčků expeduje Česká pošta, která může vyřídit i případné proclení zásilky. Malé procento zásilek vyřizuje i přepravní společnosti DHL. Je samozřejmě zapotřebí nejvyšší opatrnosti například při nákupu elektroniky, ovšem různé drobnosti pro radost, dámské i pánské tenisky nebo oblečení pořídíte výrazně levněji než u nás.

4.1/5 - (11 votes)
Sdílet článek