NÁVOD – Kdy můžete zažádat o dřívější důchod a jak to udělat?

Sdílet článek

Předčasný důchod je možné získat v případě, že splníte stanovené podmínky a požádáte o něj. Pokud uvažujete o podání žádosti o předčasný důchod, je dobré vědět, jak postupovat a na co si dát pozor. V následujícím článku se dozvíte, kde a jak můžete o předčasný důchod požádat, jaké doklady budete potřebovat a co byste měli vědět o samotném procesu žádosti o předčasný důchod.

Jak podat žádost o dřívější důchod:

  1. Navštivte místní správu sociálního zabezpečení nebo jiný úřad, kde očekáváte menší fronty než ty, které se tvoří obvykle.
  2. Požádejte referenta místní správy sociálního zabezpečení o vypsání žádosti o předčasný důchod.
  3. Po podání žádosti o důchod nezapomeňte požádat o opis formuláře. Může se vám to později hodit.
  4. Může se stát, že budete muset podat žádost o dřívější důchod osobně na místní správě sociálního zabezpečení. Pokud se vám to nehodí nebo se bojíte návštěv úřadů v současné době, můžete využít formulář. Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, který lze podat přes datovou schránku, ePortál, na podatelně nebo poslat poštou.
  5. Podáním tohoto formuláře začíná lhůta 6 měsíců, během které je třeba podat klasickou žádost o přiznání důchodu osobně na místní správě sociálního zabezpečení.
  6. Žádost o předčasný důchod lze sepsat také se zpětným datem, což bez formuláře Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění není možné.
  7. Po podání žádosti o důchod vám bude vystaveno rozhodnutí, které bude obsahovat informace o tom, zda vám byl důchod přiznán a v jaké výši.
  8. Pokud budete s rozhodnutím nespokojeni, můžete podat odvolání. Odvolání se podává stejným způsobem jako žádost o důchod a musí být podáno do 15 dnů od doručení rozhodnutí.
  9. Je dobré mít na paměti, že předčasný důchod nelze žádat zpětně, takže je důležité podat žádost co nejdříve.
  10. Pokud máte jakékoliv dotazy nebo potřebujete pomoci s podáním žádosti o důchod, můžete se obrátit na kterékoliv odbor sociálního zabezpečení nebo se obrátit na důchodového poradce.

V závěru bychom rádi zdůraznili, že pokud máte zájem o předčasný důchod, je důležité podat žádost co nejdříve, abyste mohli získat důchod zpětně. Dále je třeba mít na paměti, že žádost o důchod musí být vypsána referentem místní správy sociálního zabezpečení a po podání žádosti je dobré požádat o opis formuláře. Pokud budete potřebovat pomoci s podáním žádosti nebo máte jakékoliv dotazy, neváhejte se obrátit na odbor sociálního zabezpečení nebo na důchodového poradce. Mějte na paměti, že předčasný důchod je možné získat pouze v případě, že splníte stanovené podmínky, a je proto důležité se o něj řádně požádat.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek