Nejstarší anglická banka v problémech

Sdílet článek

Z jedné z nejstarších bank světa, založené již roku 1695, a dřívější perly britského bankovnictví Royal Bank of Scotland (dále RBS) se po zátěžových testech provedené Bank of England (dále BoE) stává černá ovce ostrovního bankovního trhu. Banka dopadla nejhůře ze všech britských bank a bude potřebovat navýšit svůj kapital o 2 miliardy liber.

V problémech se dle testů ocitly i banky Barclays a Standard Chartered, které ihned po otestování oznámili, že podniknou nezbytné kroky k posílení jejich finanční situace. Stresové testy naopak úspěšně absolvovaly bankovní ústavy Lloyds Banking Group, Nationwide, Santander UK či HSBC.

BoE modelovala zátěžový test následovně: HDP Británie klesne o 4 procenta, roste nezaměstnanost, dolů míří i globální ekonomická kondice a ceny nemovitostí se snížili o 30 procent. Jedná se tedy o dosti náročně podmínky, namodelované na horší situaci než panovala roku 2008, kdy odstartovala globální finanční krize.

I přes problémy RBS je dle britské centrální banky situace na ostrovech poměrně uspokojivá. Stejně to vidí i senior analytik ze společnosti Hargreaves Lansdown: „RBS není v bezprostředním ohrožení.“ Ovšem dodal: „Jedná se jednoznačně o slabý článek v britské bankovním řetězci.“

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek