Osm tipů, jak napsat dokonalý životopis

Sdílet článek

Jednou z nejdůležitějších věcí, bez které se neobejdete u žádného pracovního pohovoru, je kvalitně napsaný životopis. Tento tisíckrát omílaný fakt je podložen mnoha fakty. Věděli jste, že pro naprostou většinu personalistů je kvalitní životopis základ? Pracují tak, že napřed zběžně prohlédnou všechny životopisy, a pro hlubší zkoumání vyberou pouze ty, které se jim zdají být na první pohled dobré. My se tedy dnes podíváme na pár tipů, jak takový životopis napsat.

1) Buďte struční, ale nic nezapomeňte

Co je požadováno ve většině inzerátů na pracovní pozice? Strukturovaný životopis. A právě ono slovo strukturovaný je alfou a omegou úspěchu. Životopis by měl sloužit jen pro utvoření základního přehledu o vaší osobě. Detaily se probírají na osobním pohovoru. Proto sestavte životopis, pokud možno co nejstručněji, ale výstižně. Nic důležitého nesmí chybět.

2) Umíte něco? Prodejte to!

Nikdy nevíte, co se může potenciálnímu zaměstnavateli zalíbit. Máte kromě požadovaných schopností a dovedností něco navíc? Tak o tom dejte personalistům vědět. Nebojte se uvést si do životopisu, pokud máte nějaké speciální kurzy či certifikáty, i když třeba s novou pracovní pozicí na první pohled nemusí souviset. Pro personalistu to bude signál, že na sobě neustále pracujete, což nikdy není na škodu.

3) Nepřeceňujte své síly a schopnosti

Myslíte si, že uděláte větší dojem, když do životopisu napíšete například to, že umíte cizí jazyk na středně pokročilé úrovni, když přitom bez překladače nedáte ani ránu? Rozhodně ne. Pamatujte, dříve nebo později to vyplave na povrch. V lepším případě už u pohovoru. V tom horším až později. Platí to o všech dovednostech, které se do životopisu uvádí.

4) Údaje o vzdělání řaďte od nejnovějšího

To, co je nahoře, obecně zaujme každé oko hned na první pohled, na rozdíl od údajů, které jsou schované dole. A i z logiky věci vyplývá, že relevantnější je údaj o vašem posledním vzdělání, nejčastěji střední či vysoké škole. Kam jste chodili na základní školu nikoho příliš zajímat nebude, tento údaj můžete klidně vyškrtnout.

5) Popište stručně svou praxi

Není prodavač jako prodavač, pokud si to tedy vysvětlíme na konkrétním příkladu. Zatímco v některých obchodech prodavači opravdu jen prodávají, ve jiných prodejnách mohou mít i širší pravomoci a odpovědnost. Po každou ze svých dosavadních pracovních zkušeností tedy v krátkosti uveďte, co jste měli na starosti.

6) Životopis bez motivačního dopisu?

Pokud pošlete životopis bez jakéhokoliv motivačního dopisu, jste téměř s jistotou odsouzeni k tomu, že váš životopis skončí v koši. I kdyby byl sebelepší, chce to přidat k němu pár řádků, ve kterém vyjádříte především svou motivaci pro pracovní pozici. Můžete i krátce rozvést věci, které se do životopisu nevešly. Nebuďte ale příliš otevření, pro probrání detailů slouží pohovor.

7) Fotografie. Ano či ne?

Někdy se setkáváme s tím, že je k životopisu přiložená fotografie. Pokud se rozhodnete jí přiložit, neuděláte chybu. Musíte ale zvážit, jaká fotografie se pro tyto účely hodí. Fotkou z posledního víkendového mejdanu nebo z dovolené u moře nikoho neoslníte.

8) Dejte o sobě vědět

Nevyplatí se podceňovat sociální sítě. Registrace a správně vyplněné a úplné profily na Linkedin, Jobs.cz či StartupJobs.cz jsou naprostý základ pro získání vysněného povolání. Samozřejmě bez pravopisných chyb.

5/5 - (5 votes)
Sdílet článek