Osobní bankrot – všechno co potřebujete vědet

Sdílet článek

Nepříjemná událost, která však každoročně čeká několik tisíc Čechů. Když se řekne osobní bankrot, mnohým z nás se zježí vlasy hrůzou na hlavě. Přitom to určitě není konečná, ale spíše nový začátek. Musíte však vydržet několik let o minimálních finančních prostředcích, oddlužení je to sice férové, ale někdy poměrně kruté. O osobní bankrot však nemůže požádat zdaleka každý. Co je třeba splnit, jaké jsou podmínky osobního bankrotu, a na co se naopak připravit, že přijde neprodleně po schválení?

O všem rozhoduje příslušný krajský soud

Osobní bankrot není samozřejmě jen tak, musí jít o rozhodnutí krajského soudu v lokalitě, kde máte své trvalé bydliště. Jde o pětiletý splátkový kalendář, během nějž uhradí dlužník alespoň třicet procent svých závazků (zpravidla však toto číslo bývá větší). Žadatel musí být prokazatelně neschopen své dluhy splácet, ty navíc musí být nejméně třicet dnů po původně dohodnutém termínu splatnosti. Věřitelé pak musí být nejméně dva – dvě různé půjčky od jedné banky rovná se stále jen jeden věřitel, na to je třeba nezapomínat. Žádost bude jinak ihned zamítnuta.

A kolik zbyde na živobytí? Vlastně prakticky nic, bráno z dnešní perspektivy. Z výplaty bude dlužník moci využít jen takzvané nezabavitelné minimum, které činí zhruba tři tisíce korun měsíčně. Zbavíte se však dluhů a začnete znovu od nuly, což je určitě dobrá vyhlídka. Zruší se i exekuce a další nepříjemnosti, které vám hrozily a pronásledovaly mysl každý den.

S příliš nízkými příjmy to určitě nepůjde. Po uhrazení měsíční odměny správce insolvence a splátky dluhů musí stále zbývat něco na živobytí. A pokud dluhy vznikly z podnikání, musí věřitelé s tímto postupem bez problémů souhlasit. Důležité je, abyste sepsali návrh na oddlužení (na což nemusíte být sami, pomoc nabízí různé specializované firmy – je však nutné si mezi nimi pečlivě vybrat a dát třeba na reference od přátel).

Návrh na oddlužení musí být sepsán pečlivě a podrobně

Aby se soud vaším osudem začal vůbec zabývat, musíte sepsat takzvaný návrh na oddlužení. Ten musí obsahovat mnoho zásadních cifer, například údaje o příjmech za poslední tři roky a předpokládaných příjmech v příštích pěti letech. Podrobný seznam majetku a závazků, stejně jako celkový návrh, jak by oddlužení vlastně mělo probíhat. Pokud zde nebude vše v pořádku, soud listinu vrátí a bude ji chtít opravit, na podobnou věc pak budete mít jen sedm dnů. Pokud bude chybět nějaká úřední náležitost, na kterou se čeká standardně delší dobu, nastává pak velký problém.

Co znamená pojem osobní bankrot?
Jde o pětiletý splátkový kalendář, během nějž uhradí dlužník alespoň třicet procent svých závazků (zpravidla však toto číslo bývá větší).

Splátkový kalendář dluhů nebo okamžitě zpeněžit (veškerý) majetek? Jsou dvě možnosti, jak je osobní bankrot možné provést. Pokud soud shledá, že jde o nepoctivý záměr nebo dosavadní způsob splácení poukazuje na liknavé jednání dlužníka, nebude osobní bankrot vůbec schválen. V roce 2015 byl osobní bankrot schválen sedmnácti tisícům z celkových dvaceti tisíc žadatelů, toto číslo meziročně spíše klesá.

5/5 - (17 votes)
Sdílet článek