Podomní prodejci elektřiny a jejich typické chování

Sdílet článek

Každý to jistě zná, u dveří zaklepou nebo zazvoní dvě osoby v perfektním saku nebo šatech a budou vás přesvědčovat o tom, že máte co nejdříve změnit dodavatele energií. Je to pro vás totiž životně důležité! Ne vždycky ale musí být taková změna výhodná a často se v tomto sektoru setkáte s podvodníky. Takže – sečteno a podtrženo – při jednání s takovými lidmi buďte obezřetní, nejlépe jim vůbec neotvírejte!

Klasické triky? Těch mají podomní prodejci připravenou celou řadu

Nanejvýš nejasné argumenty, mlžení kolem toho, kým skutečně jsou a jakou firmu zastupují. Pokud s vámi někdo nejedná na rovinu, neměli byste se s ním ani bavit. Neukazujte na potkání svou fakturu, jsou na ní totiž zaznamenány parametry odběrného místa. Smlouva o přepisu na jiného dodavatele vypadá na první pohled dost nenápadně a naletět se dá snadno. Dvojice vám může tvrdit, že jde jen o malé potvrzení návštěvy a v budoucnu mohou přijít celou záležitost rozebrat podrobněji – nebude to ale vůbec pravda.

Dalším trikem je nějaká věc zdarma, jako milý dárek na uvítanou při přechodu k jinému dodavateli elektřiny. Žárovky, byť jsou úsporné, ale rozhodně nemají takovou hodnotu, abyste se měli nechat přesvědčit k podpisu. Dobrá LED žárovka už dnes vyjde na zhruba stokorunu, pořiďte si je v elektru. Možná budete nuceni podepsat kupní smlouvu na žárovky, která vás má vlastně držet v šachu. Oficiálně je dostanete jako dárek, pokud ale odstoupíte od smlouvy v zákonem stanoveném termínu, je nutné žárovky uhradit – a „pořizovací cena“ může být i několikanásobně vyšší než v běžném obchodu. Pokud vás podomní prodejci neseznámí s konkrétními čísly a fakty, nenechte se uspokojit řečněním o slevách a úžasné meziroční úspoře.

Pozor na agresivní jednání, ke kterému se uchylují někteří podobní prodejci, jimž odmítnete podepsat smlouvu. Sdělte jim prostě, že zavoláte policii a vezměte do ruky telefon, ve většině případů podobné jednání zabere a dvojice vyletí z bytu doslova jako neřízená střela. Pokud se podomní prodejci vymlouvají na fakt, že přišli zkontrolovat elektroměr, také to nemusí být vždy pravda. O odečtech měřidel budete informováni po internetu nebo na vývěsce v přízemí, a to nějakou dobu dopředu.

5/5 - (1 vote)
Sdílet článek