Popularita nebankovních půjček roste! Jsou i pro vás?

Sdílet článek

Půjčit si peníze nemusíte pouze od banky. Nabídky nebankovních institucí přináší řadu nezpochybnitelných výhod, ale také několik negativ a pověstných ale. Podívejte se, co stojí za rostoucí popularitou nebankovních úvěrů a zdali jsou jejich podmínky zajímavé i pro vás.

Lidé se nebojí utrácet

Česká ekonomika je ve velmi dobré kondici. Historicky velmi nízká nezaměstnanost a rostoucí příjmy přesvědčují i opatrnější spotřebitele o tom, že si mohou půjčit peníze, protože je dokáží bez větších komplikací splatit. Ostatně i členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) potvrzují, že spotřebitelské úvěry zaznamenaly meziroční nárůst 5,9 %. Mezi ty se řadí například revolvingové úvěry, úvěry pro financování hmotného majetku a také neúčelové půjčky. Mnoho lidí využívá služby členů ČLFA například na financování automobilů.

Půjčit si rychle je realitou

Jít si do běžné banky pro peníze je zpravidla spojeno s náročnějším administrativním procesem, přísnějšími podmínkami schválení a čekáním na vyplacení. Nebankovní půjčky dávají na tyto nevýhody zapomenout. Poskytovatelé bývají k žadatelům benevolentní a peníze můžete mít na účtu během pár dní. Na druhou stranu musíte počítat s vyššími poplatky a méně výhodnou RPSN. Z tohoto důvodu se vyplatí předem porovnat všechny nabídky včetně poplatků a nepřehlížet ani recenze lidí, kteří mají s danou nebankovní společností již zkušenosti.

Svět půjček od nebankovních společností, kterých je na trhu velké množství, se může pochlubit příkladně pestrou nabídkou produktů. Půjčit si několik stovek až tisíc korun můžete v rámci mikropůjček. Problémem není ani hotovostní půjčka, kdy vám zástupce společnosti doručí peníze až k vám domů. Trendem jsou P2P půjčky, u kterých lidé půjčují volné finanční prostředky lidem prostřednictvím specializované online platformy.

Ve všech zmíněných případech je však nutné upozornit na to, že jako žadatel vždy musíte mít dokonalý přehled o všech podmínkách a poplatcích. Ty se u některých produktů mohou vyšplhat až nepříjemně vysoko. Jinými slovy za pohodlí a rychlost se něco platí.

Nebankovní půjčky s rozvahou

Financování domácností úvěry či leasingem zažívá růst a půjčit si peníze na pořízení automobilu, mobilu či dovolené není nic neobvyklého. Nebankovní půjčky jsou praktickým řešením za předpokladu, že dokážete bez snížení vaší životní úrovně všechny půjčené peníze v termínu a dle smlouvy splatit. V opačném případě se vystavujete riziku sankcí a dalších poplatků.

Shrnuto a podtrženo, vše si předem propočítejte, porovnejte a nespěcháte-li, neváhejte se podívat také mezi běžné bankovní produkty. Jedině tak budete mít jistotu, že jste si peníze půjčili za těch nejvýhodnějších podmínek.

5/5 - (2 votes)
Sdílet článek