Poslední možnost vybrat si peníze z vkladních knížek

Sdílet článek

Když se řekne vkladní knížky, mnoho z nás si vybaví devadesátá léta a jejich největší boom. Ten samozřejmě s pozdějšími roky výrazně ustal. Příliš malé zhodnocení vložených prostředků, pestrá paleta jiných možností investic, které nabízí svět tuzemských bank. Takzvané anonymní vkladní knížky, jimž skončila podle české legislativy platnost už v roce 2002 (nesměl se již úročit vklad, nebylo možné vydávat nové), byly s koncem minulého roku zrušeny již úplně.

Česká spořitelna převedla vklady na dobročinné účely

Banky se rozhodly situaci kolem anonymních vkladních knížek jednou provždy vyřešit. Například Česká spořitelna, která měla v evidenci zaneseno na 2,5 milionu anonymních vkladních knížek, stanovila jako poslední možné datum výběru finančních prostředků 31. prosinec 2016. A co se vlastně stalo s nevyzvednutými finančními prostředky, které úhrnem dosáhly astronomické hranice – až půl druhé miliardy korun?

Předně je třeba podotknout, že o většinu vkladů už ani nemohl být očekáván nějak velký zájem. Na polovině vkladních knížek bylo uloženo méně než padesát korun, na více než 98 procentech knížek pak vložená suma nepřesáhla pětitisícovou hranici. Ona malá část nadměrných vkladů by byla jistě vyzvednuta včas, česká média o konci vkladních knížek na jméno informovala hned několikrát. Úmrtí zakladatele, ztráta, zapomenutí hesla – to vše mohou být důvody, proč zůstaly prostředky na účtu České spořitelny tak dlouhou dobu.

Celá částka byla převedena na konto Nadace Depositum Bonum. Ta se věnuje vzdělání mladých a talentovaných studentů, nejčastěji v oboru přírodních věd a techniky. Nadace se tak obratem stala největší svého druhu v ČR. Česká spořitelna už dříve přislíbila, že si zůstatek z vkladních knížek nezapíše jako svůj zisk, ale věnuje prostředky na dobročinné účely. Kam peníze skutečně poputují, je však otázkou relativně vzdálené budoucnosti.

S koncem roku 2002, kdy podle zákona skončila platnost těchto vkladních knížek, evidovala na nich ČS celkem 120 miliard korun. To znamená, že drtivá většina vkladů byla vyzvednuta a na korunové položky se v zásadě zapomnělo. Například ještě během října 2016 bylo zrušeno více než dva tisíce anonymních vkladních knížek, klienti si totiž přišli na pobočku České spořitelny pro peníze. A jaký byl vlastně zapotřebí postup, abyste vyzvedli peníze z anonymní vkladní knížky?

Občanský průkaz, znalost hesla. Bez toho jste se prostě nemohli obejít. Po kontrole totožnosti vám byl vystaven pokladní doklad a vyplacena hotovost. Na závěr byla anonymní vkladní knížka znehodnocena (tj. proděravěna). Vlastně jednoduché, stačí pouze znát heslo. Přesto však zůstalo několik tisíc atraktivních vkladů nevyzvednuto.

5/5 - (2 votes)
Sdílet článek