Povinné ručení, bez front, obíhání pojišťoven a ještě levněji? Sen každého řidiče

Sdílet článek

Prastaré pořekadlo praví, že daně a smrt jsou nevyhnutelné. Stejně tak se majitelé motorových vozidel nevyhnou ani povinnému ručení. Proto se na něj podíváme v tomto článku pěkně zblízka. Dozvíte se, co vlastně povinné ručení je, jestli je opravdu povinné, a jak si vybrat ze všech nabídek, které se na vás valí to nejlepší a nejvýhodnější. Dále se podíváme na možnost pojistit svůj vůz z pohodlí domova díky povinnému ručení online a vysvětlíme, jak používat online kalkulačky povinného ručení.

 Co to je povinné ručení?

Povinné ručení vzniklo díky stále většímu počtu motorových vozidel na našich silnicích. Společně s houstnoucím provozem a přibývajícími silnějšími moderními auty vzrostla totiž nehodovost a bylo potřeba situaci nějak řešit.

Jeho účelem je chránit všechny účastníky silničního provozu před finančními následky nehod. Za viníky pojišťovna přebírá finanční zodpovědnost a poškozeným vyplácí rychlou náhradu škody na majetku a poskytuje odškodnění v případě úrazu nebo ztrátě života.

Platit povinné ručení, musí dle zákona, každý vlastník motorového vozidla užívajícího veřejné komunikace. Za jízdu v nepojištěném vozidle hrozí pokuta až do výše 40 000 Kč V případě, že řidič nepojištěného auta způsobí dopravní nehodu veškerou vzniklou škodu uhradí z vlastní kapsy.

Dokladem o uzavření povinného ručení je zelená karta, kterou musí mít řidič při jízdě u sebe a na vyžádání ji předložit při silniční kontrole.

Kde je možné vozidlo pojistit?

Do roku 2000 to bylo snadné, povinné ručení jste si mohli zřídit pouze v České pojišťovně. Ta doba je již nenávratně pryč. Dnes poskytuje povinné ručeníjakákoliv soukromá pojišťovna s odpovídající licencí a takových je na našem trhu v současnosti 12. Každá z pojišťoven nabízí několik variant povinného ručení a pojistníci mají problém se zorientovat. Přesto může být výběr povinného ručení snadnou a rychlou záležitostí. Svůj vůz si můžete pojistit z pohodlí domova díky povinnému ručení online. Jak ale vybrat správné pojištění? Pomůže vám k tomu kalkulačka povinného ručení, která poskytne relevantní srovnání povinných ručení.

Proč pojistit automobil online?

Povinné ručení online přináší pro pojistníka mnoho výhod:

 • Nemusíte nikam chodit – vše je na jednom místě
 • Kalkulačky a srovnávače povinného ručení vyberou za vás tu nejvýhodnější variantu
 • Povinné ručení online bývá levnější, než pojištění sjednané na kamenné pobočce v průměru o 1500,- až 2000,- Kč
 • Když si nevíte rady stačí se obrátit na bezplatnou zákaznickou linku, nebo se vám sami obratem ozvou po zaslání kontaktních údajů
 • Zelenou kartu po sjednání pojištění obdržíte ihned na svůj email a do několika dní společně se smlouvou do vaší poštovní schránky.

Jak používat online kalkulačky povinného ručení?

Pomocníkem při výběru povinného ručení online jsou kalkulačky povinného ručení, kde zadáte několik údajů o vozidle a následně o sobě. Na základě vámi vyplněných údajů kalkulačka ukáže srovnání povinných ručení od různých pojišťoven. K vyplnění online kalkulačky budete potřebovat malý technický průkaz.

Údaje o vozidle

 • Objem v cm – jedná se o celkový objem motoru, tzv. zdvihový objem, údaj v kolonce P1 na malém technickém průkaze. Čím je objem motoru vyšší, tím je vozidlo výkonnější a cena pojištění stoupá.
 • Užití vozidla – vyberete k jakým účelům bude auto sloužit. Účel opět ovlivňuje výši pojistného, protože riziko nehodovosti má např. autoškola mnohonásobně vyšší než auto do běžného provozu.
 • Výkon motoru v kW – údaj z technického průkazu obvykle kolonka P2
 • Celková hmotnost v kg – uvedeno jako největší přípustná hmotnost vozidla v MTP
 • Rok výroby vozidla – důležitý údaj, novější vozidla si připlatí, ta starší získají slevu
 • Výrobce vozidla

Údaje o pojistníkovi

 • Věk vlastníka – se stoupajícím věkem klesá výše pojistného
 • Počet měsíců pojištění (bonus) – délka trvání předchozího pojištění v měsících, opět výrazně snižuje cenu pojistky
 • Počet pojistných událostí – počet nehod, které jste zavinili

 Na co si dát při výběru pojištění pozor?

Po vyplnění online kalkulačky povinného ručení se vám zobrazí přehled všech možných povinných ručení a jejich variant. Není dobré sáhnout hned bez rozmyslu po tom nejlevnějším.

Zaměřte se na:

 • Výši plnění – Nejnižší limity jsou stanovené zákonem, myslete ale na to, že z povinného ručení se bude vyplácet i odškodné osobám ve vašem voze.
 • Připojištění vlastního vozidla – Pojišťovny k povinnému ručení za poplatek nabízí i připojištění vlastního automobilu
 • Rozsah asistenční služby – velmi příjemná záležitost v případě nehody, proto je dobré vědět co všechno pojišťovna nabízí zdarma a co už je za poplatek.
5/5 - (2 votes)
Sdílet článek