Přehledně: co je třeba, když chcete začít podnikat?

Sdílet článek

Rozhodnutí podnikat je pro většinu lidí alespoň jednou v životě reálným tématem k úvaze. Přestože je však vidina postavit se na vlastní nohy lákavá, má svá specifická úskalí a také jasná pravidla, která musíte dodržet, pokud chcete, aby bylo vaše podnikání legální. Podívejme se tedy krok za krokem na to, co musíte podniknout, abyste mohli začít podnikat.

1) Návštěva živnostenského úřadu

Pro podnikání je nutné vlastnit živnostenský list. Jeho vydání zajišťují živnostenské úřady. Nemusíte se řídit místní příslušností, stačí navštívit kterýkoliv živnostenský úřad. Doporučujeme použít Jednotný registrační formulář.

Povolování živnostenské činnosti upravuje živnostenský zákon. Pro všechny živnosti musíme splnit takzvané obecné podmínky. Ty stačí pro živnosti volné, které může provozovat kdekoliv. Živnosti vázané jsou pak navázány na konkrétní podmínku (vzdělání, praxe…). Pro živnosti koncesované pak potřebujeme ještě koncesní listinu (provozování taxislužby a jiné), kterou vydává městský úřad (magistrát).

2) Kolečko po úřadech

Pokud jste nepoužili Jednotný registrační formulář, musíte jednotlivé úřady oběhnout sami a provést příslušné registrace. Čeká vás tedy:

-finanční úřad: zde se přihlásíte ke všem daním, které budete povinni platit. Tedy daň z příjmu, případně i jiné.

-zdravotní pojišťovna a Okresní správa sociálního zabezpečení: do osmi dnů od zahájení živnosti máte povinnost ohlásit zdravotní pojišťovně a OSSZ, že podnikáte.

3) Jak budeme danit?

Tohle je dobré rozhodnout si ještě před zahájením činnosti. Pokud nejdete s příjmy přes 2 miliony korun ročně a neprovozujete nákup a prodej, může být pro vás zajímavou metodou daňový paušál. Pokud však čekáte zejména v prvních letech podnikání větší výdaje, může být výhodnější klasická evidence příjmů a výdajů.

4) Komunikace s úřady

Při podnikání se této nepříjemnosti nevyhnete. Můžete si ale celou věc podstatně usnadnit a většinu věcí vyřídit elektronicky. Stačí si zřídit datovou schránku. Ta je zdarma a komunikovat přes ní můžete se všemi orgány státní správy. Ovšem pozor, jakmile jí máte, jste povinni podávat například daňové přiznání pouze v elektronické formě.

Přehledně: co je třeba, když chcete začít podnikat?
5 (100%) 2 votes

Sdílet článek

Komentáře

komentářů