Přehledně: rozdíly mezi účetním a daňovým poracem

Sdílet článek

O tom, že povolání účetního nebo daňového poradce bude čím dál lukrativnější, prestižnější a rentabilnější není pochyb. Tím jak vláda neustále zatěžuje podnikatele novými a novými vyhláškami, nařízeními a zákony, tím jak roste adminstrativní zátěž, kontrolním hlášením začínaje a EET konče, bude potřeba více lidí, kteří se vyznají v účetní džungli a dokáží nebohým podnikatelům pomoci.

V České republice působí 941 daňových společností a 4658 daňových poradců, certifikovaných účetních je 1138. Výhoda daňových společností je v zastupitelnosti daňových poradců. Jestliže je daňový poradce indisponován a neschopen práce, může se lehce stát, že nestihne zpracovat kontrolní hlášení a podnikateli je vyměřena pokuta. Když využíváte služeb daňové společnosti, je tento indisponovaný účetní zastoupen a problém s včasným zpracováním kontrolního hlášení se nekoná.

Většina lidí si myslí, že účetní a daňový poradce je jedna a tatáž osoba. Není tomu tak. Rozdíly jsou značné. V denní praxi dochází k tomu, že účetní vykonávají práci daňových poradců a ti zase naopak. Přitom účetní má v rozsahu pravomocí poskytovat účetní poradenství a vedení účetnictví či daňové evidence. Ovšem zpracovávat daňová přiznání už účetní nemůže. Tento úkon totiž nespadá do jeho živnostenského oprávnění. Daňoví poradci mají v tomto směru život o něco praktičtější. Účetní služby poskytovat mohou. Tyto služby ale musí být navázány na poskytovaní daňového poradenství. A samozřejmě příslušní daňový poradci musí disponovat živnostenským oprávněním.

Další zásadní rozdíl mezi účetními a daňovými poradci je zodpovědnost a pokutování za případné chyby v daňových přiznáních. Výše pokut může dosahovat až milionových hodnot. Daňový poradci jsou proti případnému pochybení dobře pojištění, naopak pojištění odpovědnosti u účetních většinou výši škody nepokryje a případné chyby či pokuty jdou za podnikatelem. Účetní by měl tedy vždy podnikatele upozornit, že sestavování danových přiznání není v rozsahu jeho živnostenského oprávění.

Shrnutí:

  • Účetní poskytuje účetní poradenství, vede daňovou evidencí či účetnictví
  • Účetní by neměl zpracovávat daňové přiznání, nespadá to do jeho živnostenského oprávnění
  • Daňový poradce může vést účetnictví i zpracovávat daňové přiznání
  • Daňový poradci mají lepší pojištění odpovědnosti než účetní
  • Výhoda daňových společností je zastupitelnost daňových poradců v případě nemoci
5/5 - (10 votes)
Sdílet článek